Dobrze otulone

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik
Paweł Miks
Paweł Miks

Instalacje izoluje się z różnych powodów – żeby nie traciły ciepła, nie stwarzały zagrożenia poparzeniem, nie hałasowały albo nie pokrywały się wykroploną z powietrza parą wodną.

W dobie powszechnego oszczędzania energii zdecydowanie najczęściej izoluje się w celu ograniczenia strat ciepła. Taki obowiązek zapisano między innymi w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z treścią §118 ust. 3 i §133 ust. 9 i 10 tych warunków inwestor (projektant) powinien zadbać o to, aby straty ciepła przy przesyle ciepłej wody użytkowej, straty w przewodach cyrkulacyjnych, w przewodach zasilających i powrotnych instalacji wodnej centralnego ogrzewania oraz w przewodach ogrzewania powietrznego były na racjonalnie niskim poziomie, a izolacja cieplna tych przewodów spełniała wymagania określone w załączniku do tego rozporządzenia. Jest też dodatkowy powód. Każdy nowo wznoszony budynek mieszkalny musi mieć tak zwany certyfikat energetyczny. Przy jego sporządzaniu należy określić, w jaki sposób będą izolowane instalacje, ponieważ będzie to w większym lub mniejszym stopniu wpływało na straty przesyłowe energii. Te z kolei ...

Instalacje trzeba izolować nie tylko dlatego, że wymagają tego przepisy, ale przede wszystkim po to, żeby ograniczyć straty towarzyszące przepływowi gorącej wody lub powietrza, czyli w konsekwencji zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u.

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • informacje o podstawowych materiałach używanych do izolowania instalacji sanitarnych i grzewczych
  • zasady doboru rodzaju i grubości otuliny
  • wskazówki dotyczące montażu
  • przydatne adresy producentów otulin
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2013 Tekst Małgorzata Drobnik, Paweł Miks
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU