Na styku

Połączenia podłóg

Elżbieta Kusak
Elżbieta Kusak

Moda na duże otwarte przestrzenie sprawiła, że podział pomieszczeń, który dotychczas stanowiły ściany działowe, został zastąpiony przez zastosowanie różnych materiałów na płaszczyźnie podłogi. Pokazujemy, jak należy je łączyć, żeby uniknąć problemów wykonawczych i osiągnąć ciekawy efekt estetyczny.

Podstawową zasadą zestawiania ze sobą różnych rodzajów posadzek jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia powinno być jak najbardziej płaskie, zrównane z powierzchnią podłogi i jak najmniej widoczne.

Niekiedy efekt można popsuć przez nieumiejętne dobranie dwóch różnych materiałów lub ich nietrafne zestawienie. Wrażenie wizualne jest równie ważne jak aspekty techniczne. Podstawową zasadą jest umiar. Nie należy łączyć materiałów o wyraźnym rysunku, na przykład drewna o wydatnym usłojeniu z dekoracyjnym kamieniem czy wzorzystym gresem. Jeden materiał może być bardziej ozdobny, a drugi raczej gładki, tworzący tło. Trzeba także ostrożnie dobierać barwy. Ale niekoniecznie musimy stosować zasadę tego samego koloru. Wręcz przeciwnie, bardzo ciekawie wyglądają zestawienia na zasadzie kontrastu lub dwie różne barwy albo jeden kolor, lecz w różnych odcieniach.

Na styku

Wydzielenie poszczególnych stref porządkuje wnętrze, stawia czytelną granicę między przestrzeniami pełniącymi różne funkcje. Drewno nadaje wnętrzu przyjemny, a zarazem elegancki charakter. Płytki ceramiczne są praktyczne: trwałe, odporne na zarysowania i wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości. Ciepła, jasna drewniana posadzka przemysłowa to część jadalniana i wypoczynkowa. W kuchni i holu posadzkę wykonano z szarego gresu. Projekt: Paweł Kwaśniak

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jak przygotować podkład podłogowy pod posadzki o różnej grubości
  • zdjęcia pokazujące różne efekty dekoracyjne
  • wskazówki, jak dużą przerwę dylatacyjną zostawić między łączonymi posadzkami i czym ją wypełnić
  • schematy połączeń posadzek o różnej wysokości oraz posadzek nie schodzących się na tym samym poziomie

Znajdziesz też podpowiedź, w jaki sposób wykończyć podłogę przy ścianie.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2013 Tekst Elżbieta Kusak, architekt wnętrz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU