Moda na duże otwarte przestrzenie sprawiła, że podział pomieszczeń, który dotychczas stanowiły ściany działowe, został zastąpiony przez zastosowanie różnych materiałów na płaszczyźnie podłogi. Pokazujemy, jak należy je łączyć, żeby uniknąć problemów wykonawczych i osiągnąć ciekawy efekt estetyczny.
Podstawową zasadą zestawiania ze sobą różnych rodzajów posadzek jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia powinno być jak najbardziej płaskie, zrównane z powierzchnią podłogi i jak najmniej widoczne.
Niekiedy efekt można popsuć przez nieumiejętne dobranie dwóch różnych materiałów lub ich nietrafne zestawienie. Wrażenie wizualne jest równie ważne jak aspekty techniczne. Podstawową zasadą jest umiar. Nie należy łączyć materiałów o wyraźnym rysunku, na przykład drewna o wydatnym usłojeniu z dekoracyjnym kamieniem czy wzorzystym gresem. Jeden materiał może być bardziej ozdobny, a drugi raczej gładki, tworzący tło. Trzeba także ostrożnie dobierać barwy. Ale niekoniecznie musimy stosować zasadę tego samego koloru. Wręcz przeciwnie, bardzo ciekawie wyglądają zestawienia na zasadzie kontrastu lub dwie różne barwy albo jeden kolor, lecz w różnych odcieniach.
W artykule znajdziesz:
- informacje, jak przygotować podkład podłogowy pod posadzki o różnej grubości
- zdjęcia pokazujące różne efekty dekoracyjne
- wskazówki, jak dużą przerwę dylatacyjną zostawić między łączonymi posadzkami i czym ją wypełnić
- schematy połączeń posadzek o różnej wysokości oraz posadzek nie schodzących się na tym samym poziomie
Znajdziesz też podpowiedź, w jaki sposób wykończyć podłogę przy ścianie.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych