W układzie słonecznym

Zainwestuj w kolektory

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Słońce to bardzo atrakcyjne odnawialne źródło energii – dostępne niemal wszędzie, za darmo, dla każdego. Można je uznać za niewyczerpywalne, a korzystanie z niego odbywa się bez szkody dla środowiska. Warto zainwestować w instalację umożliwiającą intensywne jego wykorzystywanie.

Aby móc efektywnie wykorzystywać energię promieniowania słonecznego w zastosowaniach domowych, potrzebne są urządzenia, które zmieniają ją w użyteczną postać – energię elektryczną albo termiczną. Pierwszy z tych procesów (konwersja fotowoltaiczna) nie jest na razie tak opłacalny jak wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania (konwersja fototermiczna), bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się służące do tego kolektory słoneczne. Najpopularniejszym ich zastosowaniem jest podgrzewanie wody użytkowej – uzyskiwane dzięki temu oszczędności energii konwencjonalnej są wystarczająco duże, by zrekompensować zakup stosunkowo drogiej instalacji solarnej. Jeśli ktoś ma basen, opłaci mu się zakup kolektorów, które będą podgrzewać w nim wodę. Niektórzy decydują się na system umożliwiający także wspomaganie nimi centralnego ogrzewania, ale koszty takiej inwestycji w stosunku do oszczędności uzyskiwanych dzięki wykorzystywaniu energii słonecznej są wysokie.

W układzie słonecznym

Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną na elektryczną są drogie i ich zakup na razie nie bardzo się opłaca, ale warto się zainteresować kolektorami słonecznymi do podgrzewania wody

fot. Andrzej T. Papliński
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2013 Tekst Piotr Laskowski
Współpraca Andrzej T. Papliński
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU