Od wodociągu do wodomierza
Doprowadzenie wody z sieci do domu
Z wodą jest podobnie jak ze ściekami. Zwykle to nie my decydujemy, w jaki sposób będzie dostarczana do domu, lecz zostaje nam to narzucone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy staramy się o pozwolenie na budowę.
Ponieważ czerpanie wody z wodociągu jest wygodne, mimo związanych z tym opłat chętniej decydujemy się na budowę domu na terenie uzbrojonym w sieć niż jej pozbawionym. Budowa wodociągu i urządzeń kanalizacyjnych to zadanie gminy, jednak wiele z nich nie spieszy się z rozwojem ich sieci na swoim terenie.
Jeśli w okolicy jest wodociąg, ale „nie sięga” do posesji, jej właściciel może sam wybudować brakujący odcinek, a potem dochodzić odpłatnego przejęcia go przez gminę. To jest możliwe, jednak wymaga zaangażowania własnych niemałych środków i... cierpliwości. Nie każdego na to stać.
Woda wodociągowa ma jakość odpowiednią do celów spożywczych i jest stale kontrolowana. Musi odpowiadać normom, które określają zawartość soli mineralnych, bezpieczeństwo bakteriologiczne oraz cechy organoleptyczne (smak, zapach). Rzadko się zdarza, że jej parametry pogarszają się tak znacznie, że przestaje się nadawać do picia również po przegotowaniu ...
W artykule znajdziesz:
- podstawową wiedzę o zasadach korzystania z wodociągu
- informacje o formalnościach niezbędnych do przyłączenia domu do wodociągu
- wskazówki dotyczące budowy przyłącza i stosowanych materiałów
- dane na temat pomiaru zużycia wody wodociągowej i opłat
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych