spis treści

Murator 2/2016

Ściany z betonu komórkowego czy z ceramiki?
ważne wybory

Z czego zbudować dom? Beton komórkowy czy ceramika?

To obecnie najpopularniejsze materiały budowlane. Prawie każdy, kto planuje budowę, bierze je pod uwagę, wybierając technologię. Pora wyjaśnić, jakie są między nimi różnice.
Dobry klimat domu
rozmowy o budowaniu

Dobry klimat domu. Jak budować w trosce o światło i jakość powietrza w domu

To nie tylko przenośnia. Chodzi o światło i jakość powietrza w domach, o to, aby wnętrza nie były zimne ani przegrzane, a ich mieszkańcy mogli oddychać swobodnie i cieszyć się zdrowiem. Nowoczesne projektowanie to także troska o klimat wewnętrzny budynku.
Pod blachą w starym sadzie
architektura i wnętrza

Dom pod blaszanym dachem w starym sadzie

Dwie bryły oglądane z oddali sprawiają wrażenie zamkniętych, jednak już przed drzwiami wejściowymi to odczucie okazuje się mylne – w rzeczywistości dom jest otwarty... na pejzaż.
Szalona szesnastka
architektura i wnętrza

Szalona szesnastka – oryginalny dom z dużym neonowym numerem

Pretekstem do nadania domowi nazwy Szalona szesnastka był duży neon pełniący funkcję numeru domu. Jednak nie tylko on przykuwa wzrok.
Kuchnia dobrze urządzona
architektura i wnętrza

Kuchnia bez wad – zasady urządzania małej otwartej kuchni

Małe otwarte kuchnie nie przez przypadek cieszą się dużą popularnością. Połączenie ich ze strefą dzienną pozwala uzyskać przestronniejsze wnętrza i sprawia, że rodzina może więcej czasu spędzać razem. Jak sprawić, aby taka kuchnia była funkcjonalna, a jednocześnie efektownie się prezentowała?
Nie tylko tynk
architektura i wnętrza

Zamiast tynku: 4 pomysły na modne elewacje

Elewacje nowych domów są coraz częściej wykańczane drewnem, płytami fornirowanymi, blachą albo płytkami włóknocementowymi.
Dom jak nowy
architektura i wnętrza

Zobacz, jak można odmienić swój dom lub mieszkanie

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo trudnym zadaniem, ale efekty mogą być warte wysiłku. Oto kilka inspirujących przykładów i rad dla inwestorów.
Izolacja fundamentów
budowa i remont

Styropian do izolacji fundamentów. Przewodnik po parametrach

Do ocieplenia części budynku mających kontakt z gruntem świetnie sprawdzi się styropian. Jednak nie każdy wytrzyma trudne warunki panujące pod ziemią. Które parametry są w tych zastosowaniach najważniejsze? Jaki styropian wybrać do tradycyjnych fundamentów, a jaki pod płytę lub podłogę na gruncie?
Energooszczędny dom dostępny w budowie
budowa i remont

Energooszczędny dom dostępny w budowie

Jak większość domów jednorodzinnych jest wybudowany według projektu gotowego. Wyróżnia go to, że jest zgodny ze standardem domu pasywnego i NF15.
Montaż okien na pianę
budowa i remont

Montaż okien na pianę – instrukcja krok po kroku

Pianką poliuretanową wypełnia się przestrzeń między oknem a murem. To bardzo dobra izolacja termiczna, lecz pod wpływem wilgoci może przemarzać i się niszczyć. Wymaga więc osłonięcia odpowiednimi taśmami.
Ocieplenie nie tylko między krokwiami
budowa i remont

Ocieplenie dachu: izolacja układana między krokwiami, na krokwiach i pod nimi

Jak zamontować grubą warstwę ocieplenia w dachu, nie obniżając wysokości poddasza? Pomoże w tym ułożenie części izolacji na krokwiach.
Wady fasady
budowa i remont

Wady fasady. Naprawa tynków na ociepleniu

Regularny przegląd i usuwanie na bieżąco ewentualnych usterek zapewni trwałość każdej elewacji. Warto sprawdzać stan tynku i ocieplenia po każdej zimie. Oto podstawowe rady, jak je konserwować i reperować.
Domy na 2021 rok
budowa i remont

Domy na 2021 rok. Trendy w projektowaniu

Przedstawiamy trendy, które były widoczne w pracach nadesłanych na konkurs „Muratora” „Dom Dostępny na rok 2021”.
Zdrowy dom
budowa i remont

Zdrowy dom

W czasie produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych stosuje się wiele substancji chemicznych, które są później przez nie emitowane. Jak wybierać materiały i postępować w czasie wykańczania lub remontowania domu, żeby potem żyć w zdrowej atmosferze?
Sufit podwieszany
budowa i remont

Trzy pytania o sufit podwieszany

Możemy wybierać między rusztem mocowanym do ścian (tak zwanym sufitem samonośnym) albo tradycyjnym, podwieszanym do stropu. Na którą konstrukcję się zdecydować? Jak mocować okładzinę z płyt g-k?
W trosce o zdrowie i instalację
instalacje i wyposażenie

Twarda woda w domu. Czy trzeba ją zmiękczać?

Twarda woda może mieć niekorzystny wpływ na naszą skórę, włosy oraz na instalacje i urządzenia grzewcze. Czy trzeba ją zmiękczać? Kiedy i jak to robić bez szkody dla zdrowia?
Własna elektrownia słoneczna
instalacje i wyposażenie

Panele fotowoltaiczne – czy własna elektrownia słoneczna się opłaci?

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Jaka instalacja jest do tego potrzebna, ile trzeba zainwestować i ile można na tym zarobić?
Koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej
instalacje i wyposażenie

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej? Zobacz przykładową wycenę

Dlaczego koszty wykonania instalacji fotowoltaicznych o tej samej mocy mogą się od siebie różnić nawet o kilkadziesiąt procent? Prezentujemy ich ceny na przykładzie zestawów oferowanych przez firmę Viessmann.
Czym ogrzewać dom
instalacje i wyposażenie

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa ciepła?

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa stałe trzeba będzie zastąpić czymś innym? Ile musielibyśmy za to zapłacić?
Wpuść kominiarza do domu
instalacje i wyposażenie

Wpuść kominiarza do domu. Kontrole i przeglądy kominiarskie

Wiele osób narzeka, że kominiarz odwiedza ich dom za często i… bez potrzeby. Być może dlatego, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna może być taka wizyta.
Przedogródek
wokół domu

Ogródek przed domem. Efektowne aranżacje i rośliny, które nie wymagają dużo pielęgnacji

Część frontowa działki to wizytówka posesji. Przyciąga uwagę osób odwiedzających dom i przechodniów zerkających przez ogrodzenie. O jej wyglądzie w dużym stopniu decydują rośliny.
Czym nawozić rośliny
wokół domu

Czym nawozić rośliny

Do wyboru mamy nawozy organiczne i mineralne. Warto także kupić preparaty mikoryzowe, dzięki którym rośliny są bujniejsze i bardziej wytrzymałe. Wyjaśniamy, kiedy i jak najlepiej nawozić.
Drugi dom na działce
prawo i pieniądze

Drugi dom na działce. Jak przejść przez formalności?

Jeżeli działka jest na tyle duża, że można wybudować na niej drugi dom, częstym pomysłem jest stworzenie wielorodzinnej posiadłości, w której rodzice, dzieci i wnuki mieszkają blisko siebie, ale osobno. Wyjaśniamy, jak załatwić sprawy formalne, żeby sytuacja prawna była jasna, a obciążenia podatkowe były jak najniższe.
Wiaty i altany
prawo i pieniądze

Inwestor w urzędzie: wiaty i altany

W nowelizacji Prawa budowlanego – która obowiązuje od 28 czerwca 2015 r. – zmieniono wymagania co do formalności urzędowych koniecznych przed wybudowaniem altany i wiaty. Nadal jednak nie znajdziemy w ustawie definicji tych obiektów (musimy się więc posługiwać pojęciami potocznymi), a ich rozróżnienie jest istotne ze względu na całkiem odmienne uregulowania.
Wycinanie drzew na działce
prawo i pieniądze

Wycinanie drzew na działce – niższe opłaty i kary

Nie trzeba już być dendrologiem, żeby stwierdzić, czy konieczne jest zezwolenie na wycięcie drzewa. Zamiast sprawdzać jego wiek, wystarczy zmierzyć obwód. Nie warto ryzykować wycinki bez wymaganego zezwolenia. Kary, choć niższe, nadal są dotkliwe, a opłaty można uniknąć.
Nowe zasady dziedziczenia
prawo i pieniądze

Dziedziczenie długów. Co zrobić, gdy dostaniesz zadłużoną nieruchomość?

Niedawno zmieniły się zasady dziedziczenia zadłużonych spadków. Obecne przepisy chronią spadkobierców przed nieświadomym przyjęciem długu. W najgorszym wypadku muszą oni oddać to, co odziedziczyli. Nadal mogą też kłopotliwy spadek odrzucić.
s_50894
dodatek do muratora

Kominki od A do Z