spis treści

Murator 1/2016

Dom parterowy czy z poddaszem?
ważne wybory

Dom parterowy czy z poddaszem?

Przed podjęciem decyzji dobrze jest przemyśleć wszystkie różnice, aby dom, który zbudujemy, naprawdę odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Sprawdź, jak się w nich mieszka, jak się je buduje i które rozwiązanie jest tańsze.
Energooszczędny znaczy drogi?
rozmowy o budowaniu

Czy dom energooszczędny znaczy drogi?

Nowe przepisy zmuszają do bardziej racjonalnego projektowania domów, przemyślanego doboru instalacji, a także do podniesienia kosztów inwestycji. Naprzeciw tym finansowym wyzwaniom wychodzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, proponując dotacje i preferencyjne kredyty.
Dom z widokiem
architektura i wnętrza

Dom z pięknymi widokami

Prezentowany budynek stanął na skraju parku krajobrazowego, dzięki czemu jego ogród zdaje się sięgać aż po horyzont. Jak mówią gospodarze, widoki są tutaj ciekawsze niż filmy w kinie!
Jak kupować drewniane stopnie schodów
architektura i wnętrza

Jak kupować drewniane stopnie schodów

Wykończone nimi schody betonowe staną się eleganckie i ocieplą aranżację wnętrza.
Hula hol
architektura i wnętrza

19 pomysłów na urządzenie korytarza na piętrze lub poddaszu

Korytarz na piętrze lub poddaszu to miejsce, które urządzamy dla siebie, nie na pokaz. Chcemy, by był przytulny, wygodny, a w miarę możliwości pełnił też dodatkowe funkcje. Aby było to możliwe, musimy odpowiednio go wykończyć i zagospodarować.
Podłoga z żywicy
architektura i wnętrza

Podłoga z żywicy. To jest modne!

Tradycyjna podłoga z drewna czy ceramiki to niejedyne rozwiązanie. Dziś na czasie jest gładka i jednolita posadzka. Można ją zrobić z żywicy w dowolnym kolorze.
Garderoba
architektura i wnętrza

Czego architekt wnętrz nie zrobiłby w swojej garderobie

W każdym domu jest cenną przestrzenią. Pozwala zgromadzić ubrania, obuwie i bieliznę w jednym miejscu, a wnętrza sypialni i innych pomieszczeń uwolnić od szaf. Unikajmy podstawowych błędów, które sprawiają, że to praktyczne pomieszczenie traci swoje walory i staje się niewygodnym schowkiem.
Ekologiczny z charakterem
architektura i wnętrza

Ekologiczny z charakterem – projekt wyróżniony w konkursie Dom Dostępny na rok 2021

Ten nowoczesny projekt przekonuje, że oryginalność architektury może iść w parze z energooszczędnością.
Ocieplanie od wewnątrz
budowa i remont

Ocieplanie od wewnątrz. Jak się to robi?

Jest trudne, ale czasami to jedyny sposób na uzyskanie lepszego komfortu cieplnego w budynku. Materiały do niego użyte powinny mieć zdolność akumulowania i oddawania wilgoci. Jak zminimalizować ryzyko popełnienia błędów, jeżeli juz zdecydujemy się na taki sposób ocieplenia? Czym ocieplać od środka?
Wymiana fugi epoksydowej
budowa i remont

Na wszystko jest sposób. Wymiana fugi epoksydowej

Usunięcie fugi epoksydowej jest możliwe, choć trudne. Wymaga dużej precyzji i cierpliwości.
Nowa elewacja
budowa i remont

Stary dom w nowym kostiumie: remont elewacji

Odnowienie ścian zewnętrznych może zupełnie odmienić wygląd domu. Jeśli czeka nas taki remont, zadbajmy, by elewacja jak dobry makijaż skorygowała architektoniczne niedociągnięcia i podkreśliła walory budynku.
Koszty ocieplenia i wykończenia elewacji starego domu
budowa i remont

Koszty ocieplenia i wykończenia elewacji starego domu

Zobaczmy, ile kosztuje ocieplenie i wykończenie starego domu. Poznajmy ceny ocieplenia i nowych materiałów elewacyjnych – tynku cienkowarstwowego oraz drewna. Wycenę przygotowała dla nas firma Termo Organika.
Nowy daszek nad wejściem
budowa i remont

Nowy daszek nad wejściem

Płaski daszek nad schodami można odnowić i powiększyć. Da się to zrobić prostymi środkami i niewielkim kosztem.
Wełna na skos
budowa i remont

Ocieplenie poddasza w starym domu. Zobacz, jak to zrobiono

Wiele starych domów czeka na ocieplenie poddasza. Warto zdecydować się na taki remont i zyskać nową przestrzeń do ciekawego zagospodarowania. Na przykładzie domu laureata naszego konkursu wyjaśniamy, jak mocować izolację termiczną na poddaszu.
Problemy przy montażu drzwi wewnętrznych
budowa i remont

Problemy przy montażu drzwi wewnętrznych

Drzwi można zamontować prawidłowo i estetycznie tylko wtedy, gdy ściany przy nich mają taką samą grubość, równą płaszczyznę i trzymają pion. Podłoga musi być pozioma. Niestety, nie zawsze tak jest. Co zrobić w takiej sytuacji?
Dobudowujemy ogród zimowy
budowa i remont

Zielono przez cały rok. Dobudowujemy ogród zimowy

Oranżeria to inwestycja, która nie należy do najtańszych, ale rozwiązań jest wiele. Czym się kierować przy wyborze konstrukcji, żeby ogród sprostał naszym oczekiwaniom? Pomagamy dobrać optymalne rozwiązanie.
Jedno narzędzie – dużo możliwości
budowa i remont

Elektronarzędzia wielofunkcyjne. Jedno narzędzie – dużo możliwości

Zamiast gromadzić ekwipunek składający się z wielu różnych elektronarzędzi, radzimy wybrać kilka egzemplarzy, za to o jak najszerszym zastosowaniu. Prezentujemy najciekawsze narzędzia wielofunkcyjne.
Deski na podłodze
budowa i remont

Modna podłoga drewniana – praktyczny przewodnik po materiałach

Ponieważ to duże elementy, podłoga z desek wygląda solidniej niż parkiet. Bez względu na to, czy są to deski z drewna litego, czy zbudowane warstwowo, efekt wizualny jest podobny.
Montaż okien bez mostków cieplnych
budowa i remont

3 sposoby montażu okien bez mostków cieplnych

Można to zrobić, wysuwając okna w warstwę ocieplenia. Są na to różne sposoby. Wszystkie są poprawne, choć każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Zobaczmy, co je różni.
Ekspresowa odnowa
budowa i remont

Szybkie metamorfozy wnętrz z tapetą w roli głównej

Jak szybko, bez wielkiego remontu i dużych nakładów radykalnie odmienić wnętrze? Ozdobić je tapetą!
Prosta inwestycja
instalacje i wyposażenie

Przegląd grzejników elektrycznych. Ogrzewanie proste i wygodne

Jeśli ponad niski koszt ogrzewania przedkładamy wygodę i nie chcemy dużo inwestować w instalację grzewczą, wybór urządzeń można uznać za prosty – odpowiednie dla nas jest ogrzewanie elektryczne.
Gdzie umieścić kocioł
instalacje i wyposażenie

Gdzie umieścić kocioł gazowy

Wybierając miejsce montażu kotła, powinniśmy się kierować względami praktycznymi. Nie możemy też zapominać o przepisach, które ten wybór ograniczają.
Jak kupować komin stalowy
instalacje i wyposażenie

Jak kupować komin stalowy

W zależności od przeznaczenia kominów stalowych ich elementy są wykonywane z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego jest bardzo ważny dla trwałości komina i bezpieczeństwa jego użytkowania.
Próżniowe czy płaskie
instalacje i wyposażenie

Kolektory – łatwy sposób na niższe rachunki za ciepło

Warunkiem powodzenia inwestycji w instalację solarną jest odczuwalne zmniejszenie zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych, a w konsekwencji niższe rachunki za ciepło. Nie da się tego osiągnąć bez dobrych jakościowo, wysokosprawnych kolektorów słonecznych.
Jak kupować kozę
instalacje i wyposażenie

Jak kupować kozę do ogrzewania

Koza to wolno stojący piec będący tańszą alternatywą dla kominka. Nie musi być tylko jego namiastką.
Ważne detale
wokół domu

Jak szybko zmienić przestrzeń wokół domu – 11 inspirujących przykładów

Patrząc z ciepłego domu na uśpiony ogród, zastanawiamy się, co można w nim zmienić, żeby był jeszcze ładniejszy. Czasami wystarczy dodać jeden element, by przestrzeń wokół domu nabrała szczególnego charakteru.
Jak założyć ogród po budowie
wokół domu

Jak założyć ogród po budowie

Urządzanie działki po zakończeniu robót budowlanych należy rozpocząć od dokładnego usunięcia resztek materiałów budowlanych i posprzątania terenu. Dopiero wtedy można przystąpić do robót ziemnych. Jak przygotować ziemię dla roślin? Kiedy jest najlepsza pora na sadzenie?
Trawnik przez cztery pory roku
wokół domu

Trawnik przez cztery pory roku – zasady pielęgnacji

Trudno znaleźć dom, przy którym nie ma trawnika. Nie tylko zdobi otoczenie, ale jest też miejscem wypoczynku. Podpowiadamy, co zrobić, żeby był gęsty, puszysty i soczyście zielony.
Co sprawdzić w planie miejscowym
prawo i pieniądze

Co sprawdzić w planie miejscowym przed zakupem działki

Kupno działki położonej na terenie objętym planem miejscowym jest obarczone mniejszym ryzykiem, niż gdy go tam brak. Można się od razu przekonać, czy wolno na niej zbudować planowany dom. Nie trzeba czekać na wydanie warunków zabudowy. Wyjaśniamy, jak czytać zapisy planu i co mogą one oznaczać.
Jak napisać odwołanie
prawo i pieniądze

Jak napisać odwołanie od pozwolenia na budowę lub sprzeciwu do zgłoszenia

Urzędnicy nie są nieomylni. Jeśli mamy zastrzeżenia do decyzji otrzymanej we własnej sprawie albo dotyczącej budowy planowanej w sąsiedztwie, możemy napisać odwołanie. Dobrze skonstruowane pismo może pomóc w osiągnięciu korzystnego rozstrzygnięcia przed organem drugiej instancji.
Kupno ziemi rolnej
prawo i pieniądze

Kupno ziemi rolnej

Czy po wejściu w życie nowych regulacji dotyczących obrotu ziemią rolną może ją nabyć osoba, która nie jest rolnikiem? W praktyce będzie to trudne.