spis treści

Murator 3/2016

Pompa ciepła czy kolektory?
ważne wybory

Ciepła woda tanio. Co sprawdzi się lepiej: pompa ciepła czy kolektory?

Oba urządzenia wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych i umożliwiają zmniejszenie wydatków na podgrzewanie wody. Porównujemy koszty wykonania dwóch systemów grzewczych, w których oprócz kotła gazowego są kolektory słoneczne albo pompa ciepła.
Przychodzi inwestor do architekta
rozmowy o budowaniu

Tajniki dobrej współpracy między inwestorem i architektem

Ten pierwszy powinien być dobrze przygotowany do rozmowy, gotów do słuchania rad profesjonalisty, ale i dosyć ostrożny. Tego drugiego powinna cechować otwartość, rzetelność i terminowość. A jak to wygląda w rzeczywistości?
Dom, który znika
architektura i wnętrza

Dom ukryty wśród drzew na malowniczej leśnej działce

– Panie Kubo, tego domu nie widać! – obwieścił architektowi inwestor domu w Bukownie tuż po zakończeniu budowy. I na tym właśnie zależało projektantom.
Dom na długie lata
architektura i wnętrza

Dom na długie lata – zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju

Dom własny naukowca był poligonem doświadczalnym, na którym ocenie praktycznej zostały poddane idee budownictwa zrównoważonego i tradycje regionu. Budynek miał być inspirujący architektonicznie, wygodny i nie za duży.
Mała łazienka
architektura i wnętrza

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić

Mała łazienka nie jest łatwa do urządzenia. To wyzwanie, ale efekt może być rewelacyjny. Radzimy, co zrobić, by mała łazienka była wygodna i ładna.
Projekt
architektura i wnętrza

Remontujemy dom lub mieszkanie. Warto mieć projekt!

Jak sprawdzić, czy nasze marzenia są realne? Co zrobić, żeby efekt był wart poniesionych kosztów? Wszystkie wątpliwości pomaga rozstrzygnąć projekt.
Układanie pokryć z drobnych elementów
budowa i remont

Układanie pokryć dachowych z drobnych elementów

Dachówki ceramiczne, betonowe i płytki włóknocementowe łączy to, że układa się je na dachach spadzistych na łatach, a ich układ można rozplanować tak, żeby cięcia było jak najmniej.
Wybieramy model dachówki
budowa i remont

Wybieramy model dachówki

Najczęściej dla inwestora najważniejszy jest efekt wizualny, najpierw wybiera się kolor i wzór pokrycia dachowego. Producenci oferują wiele modeli podobnych, jednak czasami z pozoru prawie identyczne elementy na dużym fragmencie połaci wyglądają zupełnie inaczej.
Prawdy i mity o ocieplaniu
budowa i remont

Prawdy i mity o ocieplaniu domu. Nie daj się oszukać!

Stykamy się z różnorodnymi opiniami na temat ocieplenia. Serwują je użytkownicy forów internetowych, dystrybutorzy materiałów ociepleniowych, wykonawcy. Przyjęcie niektórych z nich na wiarę może wpędzić w kłopoty. Postanowiliśmy je więc zweryfikować. Uważaj na błędy!
Brama garażowa
budowa i remont

Inwestycja w dom: nowoczesna brama garażowa

Powinna być estetyczna i wygodna, najlepiej zdalnie sterowana, jednym słowem – nowoczesna.
Koszty nowej bramy do garażu
budowa i remont

Koszty nowej bramy do garażu

Ile zapłacimy za nowoczesną bramę garażową z napędem? Poprosiliśmy firmę Wiśniowski, aby na podstawie swojej oferty wyceniła cztery warianty: jeden model bramy uchylnej i trzy segmentowej.
Folia kontra para
budowa i remont

Folia kontra para: zadania paroizolacji

Ochrona przed parą wodną to ważny element współczesnego budownictwa. Do wykonania paroizolacji najczęściej stosuje się folie.
Płytki obok tynku
budowa i remont

Płytki obok tynku. Sposób na urozmaicenie elewacji domu

Oklejenie fragmentów ścian zewnętrznych płytkami elewacyjnymi z klinkieru, betonu lub kamienia naturalnego to popularny sposób dekorowania domu. Jak wykonać taką okładzinę?
Zamykanie stanu surowego
budowa i remont

Zamykanie stanu surowego krok po kroku. Relacjonujemy przebieg prac

Polega na wstawieniu okien, drzwi i bramy garażowej. Aby prace w domu modelowym przebiegały płynnie, zamówiono je pięć tygodni przed montażem. Najdłużej trwała produkcja nietypowego okna wykuszowego.
Przemalowywanie na biało
budowa i remont

Modne jasne wnętrza. Jak przemalować kolorowe ściany na biało?

Białe wnętrza znowu są modne. Co zrobić, gdy chcemy zamalować jaskrawo kolorowe ściany lub usunąć bardzo dekoracyjne powłoki?
Hydroizolacja na styku fundamentów
budowa i remont

Hydroizolacja na styku fundamentów istniejącej i dobudowanej części domu

Jak wykonać hydroizolację fundamentów budynku dostawianego do istniejącego i połączyć ją z hydroizolacją w starym domu? Przedstawiamy prawidłowy sposób zrobienia powłok wodochronnych.
Dom pasywny z podwójnym certyfikatem
budowa i remont

Dom pasywny z podwójnym certyfikatem

Wysoki standard energetyczny domu zbudowanego pod Warszawą potwierdzają dwa certyfikaty: Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym
instalacje i wyposażenie

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Koszt ogrzewania w dużej mierze zależy od sprawności układu sterowania instalacją grzewczą utrzymującego w pomieszczeniach optymalną temperaturę. W instalacji z grzejnikami standardem jest stosowanie w tym celu prostego rozwiązania – zaworów z głowicami termostatycznymi. Czy sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest potrzebne? Jakie są z niego korzyści?
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
instalacje i wyposażenie

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo: czujniki tlenku węgla, gazu i dymu

W każdym domu są urządzenia i instalacje, których eksploatacja niesie ze sobą pewne ryzyko. Odpowiednio dobrane i prawidłowo zamontowane czujniki sprawią, że mimo to będziemy się w nim mogli czuć bezpiecznie.
Rozdzielnica elektryczna
instalacje i wyposażenie

Rozdzielnica elektryczna. Co się w niej mieści

Rozdzielnica elektryczna to element instalacji zawierający urządzenia i podzespoły do jej ochrony, sterowania nią, wykonania pomiarów i regulacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o rozdzielnicy elektrycznej.
Ogrodzenie dla każdego
wokół domu

Ogrodzenie dla każdego – pomysły, inspiracje, praktyczne porady

Można je zbudować według własnego projektu, wykorzystać gotowe elementy lub zastosować cały system oferowany przez producenta. Na szczęście jest w czym wybierać.
Budowa na gruncie rolnym lub leśnym
prawo i pieniądze

Budowa na działce rolnej lub leśnej. Kiedy jest możliwa?

Zakup działki rolnej albo leśnej może się wydawać korzystny finansowo. Jeśli jednak chcemy na niej wybudować dom, najpierw musimy się upewnić, że będzie można zmienić jej przeznaczenie oraz ile będzie kosztowało wyłączenie gruntu z produkcji rolnej lub leśnej.