Czym ogrzewać dom

Węgiel, biomasa, gaz czy pompa ciepła?

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa stałe trzeba będzie zastąpić czymś innym? Ile musielibyśmy za to zapłacić?

Wybór paliwa będącego źródłem ciepła do ogrzewania domu decyduje o koszcie jego utrzymania. Dla większości z nas związane z tym wydatki są najważniejszym argumentem przy wyborze urządzeń ogrzewczych. Kolejnym jest cena ich zakupu. Dopiero gdy już wiemy, na co nas stać, zastanawiamy się, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Zdecydowanie najwięcej, bo blisko 70% domów jednorodzinnych, jest u nas ogrzewanych kotłami na węgiel. Wiele osób nawet się nie zastanawia nad alternatywnymi rozwiązaniami, także budując dla siebie nowy dom. Wynika to z przekonania, że inne paliwa są dużo droższe. Czy rzeczywiście nie ma opłacalnej alternatywy dla węgla?

Węgiel czy gaz

To chyba najczęstszy dylemat. Do tej pory ogrzewanie paliwami gazowymi zawsze było wyraźnie droższe niż węglem czy drewnem. Kogoś, kto z trudem znajduje pieniądze na zakup opału, trudno przekonać o wyższości kotła gazowego, bo za ogrzewanie skroplonym propanem, czyli gazem płynnym, przez lata płaciło się co najmniej dwa razy tyle co za ogrzewanie węglem. Ci, którzy nie dysponowali gotówką na zakup instalacji i woleli skorzystać z możliwości dzierżawy zbiornika na gaz, a czasem także zakupu kotła za symboliczną złotówkę, wydawali jeszcze więcej, ponieważ w cenę dostarczanego im paliwa dystrybutor wliczał koszt urządzeń, z których korzystali. W rezultacie ogrzewanie propanem mogło się okazać nawet trzy razy droższe niż węglem. Wyraźnie tańsze ogrzewanie gazem ziemnym to rozwiązanie tylko dla tych szczęśliwców, których nieruchomość znajduje się w pobliżu sieci gazowej.

Choć ogrzewanie propanem dawno już nie było tak tanie jak teraz, to jednak wybór tego paliwa wiąże się ze sporym ryzykiem – jego ceny zmieniają się gwałtownie i w dużym zakresie

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jak zmieniały się ostatnio ceny paliw do ogrzewania domów
  • porównanie kosztów ogrzewania różnymi urządzeniami
  • prognozy na przyszłość
  • koszty wykonania kotłowni na różne paliwa
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2016 Tekst Piotr Laskowski
Zdjęcia Andrzej T. Papliński
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR