Dobry klimat domu

Dorota Bidzińska
Dorota Bidzińska

To nie tylko przenośnia. Chodzi o światło i jakość powietrza w domach, o to, aby wnętrza nie były zimne ani przegrzane, a ich mieszkańcy mogli oddychać swobodnie i cieszyć się zdrowiem. Nowoczesne projektowanie to także troska o klimat wewnętrzny budynku.

Nowe domy będą coraz bardziej efektywne energetycznie, ale jaki będzie to miało wpływ na komfort życia mieszkańców? Niższe koszty ogrzewania to przecież nie wszystko. Ważne jest, by rozwiązania, które w założeniu mają ograniczyć zużycie energii, nie wpływały negatywnie na inne czynniki klimatu wewnętrznego, takie jak oświetlenie, skuteczna wentylacja, ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem. Między innymi tym zagadnieniom była poświęcona organizowana przez „Muratora” konferencja „Jakość budynku: energia – klimat – komfort”.

– Nikt nigdy nie twierdził, że energooszczędność jest priorytetem, który ma być realizowany kosztem innych elementów komfortu – mówił Piotr Jurkiewicz, architekt projektujący budynki w standardzie pasywnym. – Wręcz przeciwnie, projektowanie powinno być zintegrowane. Musimy pamiętać o tym, że na końcu całego procesu jest użytkownik, który po prostu ma się w domu czuć dobrze.

Dobry klimat domu

Na klimat wewnętrzny budynku składają się między innymi dostęp światła naturalnego, wentylacja i ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zdrowie i komfort życia mieszkańców

fot. GREEN CANOE STUDIO

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, jakie elementy składają się na klimat wewnętrzny budynku
  • krótkie omówienie właściwości nowoczesnych okien i ich wpływu na komfort życia mieszkańców
  • najważniejsze informacje o osłonach przeciwsłonecznych chroniących przed przegrzewaniem wnętrz
  • rady, jak dbać o zdrowe powietrze w domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2016 Tekst Dorota Bidzińska
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR