Inwestycja w dom

Koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Dlaczego koszty wykonania instalacji fotowoltaicznych o tej samej mocy mogą się od siebie różnić nawet o kilkadziesiąt procent? Prezentujemy ich ceny na przykładzie zestawów oferowanych przez firmę Viessmann.

Cena elektrowni słonecznej zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych paneli oraz jakości i renomy producenta falownika. Szczególnie na tym urządzeniu nie warto oszczędzać, bo to właśnie ono najczęściej ulega awarii, której usunięcie sporo kosztuje.

Wybierając ofertę firmy instalacyjnej, należy brać pod uwagę to, jaki zakres usług obejmuje – czy otrzymamy projekt i dokumentację potrzebną dla zakładu energetycznego, jakie pomiary zostaną przeprowadzone (czy zostanie zbadana rzeczywista wydajność instalacji), jak długi jest okres gwarancji, co jest nią objęte i na jakich warunkach.

Na koszt duży wpływ może mieć też miejsce montażu paneli. Mocując je do jednorodzinnego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej do 300 m2, można zastosować stawkę VAT 8%. W przypadku montażu na dachu lub elewacji garażu wolno stojącego właściwa jest stawka 23%. Wątpliwości budzi montaż paneli poza obrysem budynku – na działce. Indywidualna interpretacja podatkowa (dotycząca konkretnego przypadku) dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi IPTPP2/443-970/12-2/JN stwierdza, że skoro zakres świadczonej kompleksowej usługi montażu instalacji obejmuje urządzenia znajdujące się na zewnątrz, bez których instalacja zamontowana wewnątrz budynku nie mogłaby spełniać swojej funkcji, to stawkę 8% należy zastosować w odniesieniu do całej usługi. Wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej (a także z kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła), trzeba bowiem traktować jako jednolity system, który po odłączeniu jednego z nich nie może funkcjonować bez istotnej zmiany.

Koszty

Kupując panele, warto zwracać uwagę nie tylko na ich parametry techniczne, ale także na długość okresu gwarancyjnego

fot. VIESSMANN

Moc falownika należy jak najdokładniej dopasować do rzeczywistej mocy paneli, żeby uzyskać jak najwyższą sprawność układu. Im większa moc, tym droższy falownik

fot. VIESSMANN

Zestaw 3 kW – 17 500 zł

Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 12 szt. – 8064zł

Stelaże – 1280 zł

Inwerter (falownik) sieciowy – 3225 zł

Zabezpieczenia elektryczne – 910 zł

Przewód solarny – 240 zł

Dodatkowy osprzęt – 1191 zł

Montaż i uruchomienie – 2590 zł

Zestaw 10 kW – 55 800 zł

Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 40 szt. – 26880zł

Stelaże – 4112 zł

Inwerter (falownik) sieciowy – 8869 zł

Zabezpieczenia elektryczne – 1820 zł

Przewód solarny – 2133 zł

Dodatkowy osprzęt – 2493 zł

Montaż i uruchomienie – 9493 zł

Zestaw 5 kW – 28 800 zł

Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 20 szt. – 13440zł

Stelaże – 2056 zł

Inwerter (falownik) sieciowy – 5712 zł

Zabezpieczenia elektryczne – 910 zł

Przewód solarny – 320 zł

Dodatkowy osprzęt – 1681 zł

Montaż i uruchomienie – 4681 zł

Wszystkie podane ceny są netto

W artykule „Własna elektrownia słoneczna” wyjaśniamy, jaka instalacja jest potrzebna, by dom wytwarzał energię dzięki słońcu, a także sprawdzamy, kiedy taka inwestycja się opłaci.

Wydanie: Murator 2/2016 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU