spis treści

Murator 8/2018

15 pytań o duże przeszklenia
x pytań o...

15 pytań o duże przeszklenia. Modne okna w praktyce

Są znakiem rozpoznawczym każdego współczesnego domu. Podnoszą jego atrakcyjność i pozwalają przez cały rok cieszyć się ogrodem. Co trzeba wiedzieć o panoramicznych oknach, aby dobrze je wybrać?
Projekt budowlany domu
rozgrzewka przed budową

Projekt budowlany. Co powinien zawierać, by bez problemu uzyskać pozwolenie na budowę?

Jest to obowiązkowy załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego. Sporządza go architekt na zamówienie inwestora.
Dom pancernik i jego szczerość
architektura i wnętrza

Dom jak pancernik na leśnej działce

Bryłę domu z tarasem dostosowano do rozmieszczenia drzew na działce – ma kształt przekoszonego, „kopniętego” latawca. Ale to niezwykły latawiec – mocno związany z ziemią, stąd jego blaszany pancerz na dachu i północnej elewacji.
Lepszy bliźniak
architektura i wnętrza

Niezwykła historia remontu domu z lat 90. – zwycięzca w konkursie Remont Roku 2017

Dom w zabudowie szeregowej postawiono w latach 90. Niby niedawno, ale w kontekście zmieniającego się stylu życia minęła epoka. Nowi nabywcy musieli wyburzyć ściany tworzące ciemne korytarze. Powiększyć okna i wpuścić do wnętrza piękne nadmorskie światło. By wreszcie dało się poczuć, że tu naprawdę jest 200 m2 powierzchni użytkowej.
Sielskość w nowoczesnym wydaniu
architektura i wnętrza

Sielski dom w nowoczesnym wydaniu

O charakterze tego projektu przesądziło miejsce przyszłej realizacji – podmiejski pejzaż z typową tu architektoniczną formą stodoły. Dom musiał pasować do topografii terenu, ale miał być też nowoczesny. I taki jest.
Dachówki ceramiczne i betonowe
budowa i remont

Dachówki ceramiczne i betonowe. Czym się kierować w wyborze?

Ceramika to jeden z najstarszych, najszlachetniejszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. Od pewnego czasu z dachówkami ceramicznymi konkurują betonowe. Które kiedy wybrać?
Okno z dachem w komplecie
budowa i remont

Okno z dachem w komplecie

Coraz większe grono inwestorów ma jasno sprecyzowane oczekiwania zarówno co do parametrów okien, jak i estetycznego wkomponowania ich w dach. Producenci wprowadzają więc nowe rozwiązania, aby sprostać ich oczekiwaniom.
Betonowe płyty tarasowe
budowa i remont

Betonowe płyty tarasowe. Co polecają producenci?

Taras może pełnić funkcję reprezentacyjnego salonu na świeżym powietrzu. Jeśli więc chcemy go wykończyć płytami z betonu, warto wybrać te nie tylko trwałe, ale także piękne.
Szczelnie i ciepło
budowa i remont

Zasady izolacji dachów płaskich

Dachy płaskie, o konstrukcji stropodachu niewentylowanego, wróciły do łask wraz z modą na nowoczesne domy o prostych bryłach. Czy dach płaski rzeczywiście łatwiej jest zaizolować niż skośny? Jakich zasad przestrzegać? Które materiały będą najlepsze?
Suchy tynk na trzy sposoby
budowa i remont

Suchy tynk na trzy sposoby, czyli montaż okładzin ściennych z płyt bez błędów

Płytami gipsowymi i cementowymi najszybciej i najłatwiej wykończysz ściany w budynku. Można nimi zabudować nieestetyczne mury, ukryć pod nimi kable, wyrównać nimi krzywizny. Pokazujemy trzy różne metody montażu takich płyt.
Szkielet po gruntownym leczeniu
budowa i remont

Z doświadczeń inwestora. Jakie błędy można popełnić przy budowie domu szkieletowego

Nasza czytelniczka, pani Monika, zamówiła dom szkieletowy. Przy jego budowie popełniono chyba wszystkie możliwe błędy, co wymagało później czasochłonnych i kosztownych napraw. Opowiemy o tym – ku przestrodze.
Zanim zapłacisz za podłogę
budowa i remont

Zanim zapłacisz za podłogę. Jak kupować klepki i deski

Podłoga z drewna pochłania spory procent sumy przeznaczonej na wykończenie domu. Lepiej więc wiedzieć, co się kupuje. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zdołamy dobrze wybrać podłogę.
Z brodzikiem lub bez
instalacje i wyposażenie

Kabina prysznicowa z brodzikiem lub bez. Co wybrać?

Kabinę można zamontować na brodziku albo ustawić bezpośrednio na podłodze. Które rozwiązanie wybrać? Jak odpowiednio przygotować instalacje?
Modernizacja kotłowni
instalacje i wyposażenie

Modernizacja kotłowni. Co wymienić oprócz kotła?

Może mieć różny zakres i charakter, ale zwykle jest dla inwestora sporym wyzwaniem logistycznym i finansowym. Prace przeważnie zleca się fachowcom, ale kluczowe decyzje trzeba podejmować osobiście. Warto sprawdzić, czego się można spodziewać.
Zobacz to w dobrym świetle
instalacje i wyposażenie

Ledy – jak je umiejętnie stosować

Kiedy zaczynały karierę, dawały niewiele światła, więc były wykorzystywane jedynie w oświetleniu sygnalizacyjnym i dekoracyjnym. Dzisiaj dzięki wysokiej efektywności i długowieczności wypierają z użycia inne źródła światła.
Budujemy wędzarnię i piec chlebowy
wokół domu

Budujemy wędzarnię i piec chlebowy krok po kroku

Pizza prosto z pieca i pachnące dymem swojskie wędzonki to marzenie wielu z nas. Pomożemy je spełnić. Pokazujemy, jak zbudować ogrodowy piec chlebowy z wędzarnią.
Magia ognia
wokół domu

Pomysł na miejsce wypoczynku: ognisko w centrum

Płonące szczapy tworzą niezwykły nastrój, przyciągają, wprowadzają wakacyjny klimat. Ognisko może być centralnym punktem miejsca wypoczynku.
Trawnik koś z przyjemnością
wokół domu

Trawnik koś z przyjemnością. Obrzeże trawnika pod lupą

Można go urządzić tak, żeby wyglądał dobrze od razu po strzyżeniu.
Kwiaty na rabaty
wokół domu

Rabaty bylinowe bez tajemnic

Kompozycje z bylin sprawdzą się w każdym ogrodzie. Są barwne, niepowtarzalne i zmieniają się wraz z porami roku. Dzięki nim przestrzeń wokół domu jest malownicza i po prostu ładniejsza. Podpowiadamy, jak je założyć i pielęgnować.
Ostatni taki zwrot
prawo i pieniądze

Zwrot VAT za materiały budowlane. Tylko do 30 września! Jak skorzystać?

Już tylko do 30 września br. można kupować materiały do budowy domu prowadzonej systemem gospodarczym i odzyskać część VAT zawartego w ich cenie. Sprawdź, czy przysługuje ci taki zwrot.
Reklamacja materiałów budowlanych
prawo i pieniądze

Reklamacja materiałów budowlanych. Jak skutecznie dochodzić praw z rękojmi i gwarancji

Jeżeli sprzedawca lub producent uchylają się od odpowiedzialności za wady sprzedanego produktu, warto wykorzystać wszystkie dostępne sposoby ochrony własnych interesów.
Uzupełnienie i wyjaśnienie pozwolenia na budowę
prawo i pieniądze

Uzupełnienie i wyjaśnienie pozwolenia na budowę. Jak korzystać z tych procedur

Decyzje administracyjne powinny być proste i kompletne. Zdarza się jednak, że są niejasne dla stron postępowania, mają braki albo błędy. Co można zrobić w takiej sytuacji?