Ostatni taki zwrot

VAT za materiały budowlane

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Już tylko do 30 września br. można kupować materiały do budowy domu prowadzonej systemem gospodarczym i odzyskać część VAT zawartego w ich cenie. Sprawdź, czy przysługuje ci taki zwrot.

Faktury za materiały budowlane nie mogą mieć daty późniejszej niż ostatni dzień września 2018 r., ale wniosek o zwrot VAT można złożyć później, byle zdążyć przed końcem roku, w którym przystąpimy do użytkowania wybudowanego domu. Chodzi tu o odzyskanie różnicy między 23% a 8% podatku. Materiały budowlane są bowiem obciążone wyższą stawką VAT od maja 2004 r.

Niestety, ta forma wsparcia osób budujących dla siebie dom jednorodzinny nie dotyczy wszystkich inwestorów indywidualnych. Warunki otrzymania zwrotu zapłaconego podatku od towarów i usług są dość restrykcyjne i mocno zawężają krąg beneficjentów programu.

Chodzi tu o program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), który jest znany głównie z dofinansowania wkładu własnego wymaganego przy zaciąganiu kredytu na kupno nowego mieszkania lub domu. Funkcjonowanie MdM przewidziano na lata 2014-2018, lecz środki przeznaczone na dopłaty do kredytów wyczerpały się już w pierwszych dniach ...

Ostatni taki zwrot

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • sposób obliczenia wysokości zwrotu VAT za materiały budowlane
  • siedem warunków uzyskania zwrotu VAT
  • instrukcję sporządzenia wniosku o zwrot

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2018 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU