Z doświadczeń inwestora

Szkielet po gruntownym leczeniu

Jakie błędy można popełnić przy budowie domu szkieletowego

Radosław Murat
Radosław Murat

Nasza czytelniczka, pani Monika, zamówiła dom szkieletowy. Przy jego budowie popełniono chyba wszystkie możliwe błędy, co wymagało później czasochłonnych i kosztownych napraw. Opowiemy o tym – ku przestrodze.

Szkielet po gruntownym leczeniu

Dziś dom pani Moniki to budynek niemal pasywny. W stu procentach osiągnięto założenia dotyczące energooszczędności. Budynek może też być stawiany za przykład ładnej architektury. Niestety, doprowadzenie go do takiej formy wymagało wielu zabiegów naprawczych, a termin oddania do użytku znacznie się przesunął

fot. Monika Niestrawska

Technologia szkieletowa nie wybacza błędów wykonawczych, o czym pani Monika boleśnie przekonała się już podczas budowy jej wymarzonego domu. Nie zleciła robót pierwszej lepszej ekipie. Postanowiła zaufać fachowcom. Zatrudniła więc profesjonalną firmę specjalizującą się w takim budownictwie.

Niestety, po raz kolejny okazało się, że domy, w jakich mieszka większość Amerykanów, Kanadyjczyków, Szwedów, Norwegów, Finów i Duńczyków, dla polskich ekip bywają wyzwaniem nie do pokonania. Choć „szkielety” budujemy od ponad 30 lat, mamy do dyspozycji wszelkie niezbędne materiały, nie brakuje architektów wyspecjalizowanych w takich konstrukcjach, a pomoc niosą stowarzyszenia organizujące szkolenia i wydające fachowe publikacje, wciąż jeszcze sporo budowanych u nas domów woła wręcz o pomstę do nieba.

Przykładem jest budynek pani Moniki, który z powodu znacznych odstępstw od projektu i niedokończenia pewnych prac nie mógł zostać odebrany na czas.

To bardzo przykre, kiedy zamiast wprowadzić ...

W artykule znajdziesz:

  • historię błędów popełnionych podczas budowy domu naszej czytelniczki
  • rysunki pokazujące, jak poprawnie wykonać to, co fachowcy zepsuli
  • zdjęcia dokumentujące popełnione błędy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2018 Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Monika Niestrawska
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA