Wybieraj najlepsze

Okno z dachem w komplecie

Katarzyna Ortyl
Katarzyna Ortyl

Coraz większe grono inwestorów ma jasno sprecyzowane oczekiwania zarówno co do parametrów okien, jak i estetycznego wkomponowania ich w dach. Producenci wprowadzają więc nowe rozwiązania, aby sprostać ich oczekiwaniom.

Standardem stają się powoli okna trzyszybowe, które lepiej chronią poddasza przed stratami ciepła zimą. Wiele okien trzy-, a nawet czteroszybowych spełnia wymagania Warunków technicznych już na 2021 r. Dzięki temu nawet w domach energooszczędnych przeszklenia w dachu mogą być większe, a poddasza bardziej komfortowe.

Nowa kolorystyka

W architekturze widać wyraźną zmianę w zewnętrznej kolorystyce obiektów. Popularne wcześniej brązowe i czerwone dachy wypierają pokrycia dachowe w nowoczesnych barwach – od szarości, przez antracyt, po czerń. W takich barwach jest też często cała stolarka otworowa. Nadaje to budynkom stonowanego, a jednocześnie bardzo nowoczesnego charakteru.

Nie dziwi więc to, że inwestorzy chcą również dopasować kolor oblachowania okien dachowych do wybranego pokrycia dachowego. Zawsze było to możliwe, lecz za dopłatą. Ale teraz w ofercie firmy Fakro pod hasłem „3x3 – mnożymy korzyści” są dostępne trzyszybowe okna w trzech kolorach oblachowania bez jakichkolwiek dopłat.

Do wyboru jest standardowy, uniwersalny kolor oblachowania okna, czyli szarobrązowy (RAL 7022), oraz dwa nowe: antracyt (RAL 7016) oraz czarny (RAL 9005). Można więc łatwo harmonijnie połączyć okna dachowe i pokrycie w modnym kolorze.

Wysokość montażu

Okna dachowe są wyposażone w uniwersalne kątowniki, które umożliwiają montaż okien zarówno na łatach, jak i na krokwiach. Wybór montażu jest uzależniony od wielkości okien i konstrukcji dachu.

W zależności od rodzaju pokrycia dachowego okna można montować na trzech głębokościach. Standardowa głębokość montażu oznaczona jest literą V. W pokryciu wysokoprofilowym (o grubości do 90 mm) zaleca się montaż na poziomie oznaczonym literą N (+3 cm) lub V(0), a w pokryciu płaskim (o grubości do 10 mm) montaż obniżony o 3 cm, na poziomie J lub V(0).

Szczelne połączenie

Niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe zamontowanie okna w połaci dachowej jest kołnierz uszczelniający. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie styku okna z pokryciem przed przewiewaniem wiatru. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego typu kołnierza jest rodzaj materiału pokryciowego.

Do wyboru jest wiele typów kołnierzy uszczelniających. Popularne są te przeznaczone zarówno do pokryć falistych, jak i innych o wysokości profilu do 45 mm, na przykład kołnierz EZV. Do pokryć dachowych o wyższym profilu (do 90 mm) są zalecane inne kołnierze, na przykład EHN.

Do wszystkich typów pokryć dachowych można także zastosować kołnierz uszczelniający Thermo wyposażony w dodatkową termoizolację. Poprawia on parametry termiczne okna nawet do 15%. Konkretny model kołnierza trzeba dobrać do wysokości profilu materiału pokryciowego – EHV-AT Thermo do 90 mm, a EHN-AT Thermo do 120 mm.

Kołnierze w wersji Thermo również są objęte ofertą „3x3 – mnożymy korzyści”, czyli są do wyboru w trzech kolorach bez dodatkowych dopłat. Kołnierze EBV, EBV Thermo (z dodatkową termoizolacją) zapewniają szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym typu blacha panelowa – blacha z prefabrykowanym (systemowym) rąbkiem.

W budynkach krytych płaską blachą, łączoną na rąbek stojący, możemy zastosować kołnierze typu EEV przeznaczone do zafelcowania z materiałem pokrycia dachowego. W standardowej ofercie firmy Fakro kołnierze te występują w trzech wersjach: miedzianej, tytanowo-cynkowej i aluminiowej.

Wykonanie kołnierza z tego samego materiału, którym kryty jest dach zapewnia jednolity i estetyczny wygląd dachu. Ponadto gwarantuje długotrwałą szczelność połączenia okna z pokryciem dachowym.

Wydanie: Murator 8/2018 Tekst Katarzyna Ortyl
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA