Kiedy zaczynały karierę, dawały niewiele światła, więc były wykorzystywane jedynie w oświetleniu sygnalizacyjnym i dekoracyjnym. Dzisiaj dzięki wysokiej efektywności i długowieczności wypierają z użycia inne źródła światła.
Diody elektroluminescencyjne, nazywane powszechnie diodami LED, to elementy półprzewodnikowe, które pod wpływem przyłożonego napięcia i płynącego prądu wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne. W przypadku pojedynczego złącza półprzewodnikowego (tak zwanego czipa) jest to promieniowanie w bardzo wąskim zakresie długości fal, prawie monochromatyczne (jednobarwne). Pojedyncza dioda nie może być stosowana jako źródło światła do ogólnych celów oświetleniowych, ponieważ nie jest możliwe bezpośrednie uzyskanie światła białego z pojedynczego złącza półprzewodnikowego. Aby otrzymać światło białe, które jest mieszaniną co najmniej dwóch barw prostych, czipy emitujące światło niebieskie pokrywa się żółtym luminoforem, który przepuszcza część światła niebieskiego, a część przetwarza na światło o barwie żółtej, albo w jednej obudowie umieszcza się trzy czipy LED tworzące diodę RGB (red – czerwony, green – zielony, blue – niebieski).
Uzyskane w ten sposób źródła światła świecą dobrze i tanio, światłem o nasyconych barwach, mają niewielkie wymiary, mogą pracować ...
W artykule znajdziesz:
- cechy ledowych żródeł światła
- zalety ich stosowania
- przykłady zastosowania ledów w różnych wnętrzach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych