spis treści

Murator 9/2018

13 pytań o wykańczanie poddasza
xx pytań o...

Budowa w pigułce. 13 pytań o wykańczanie poddasza

Urządzenie wygodnego i ładnego lokum pod skośnym dachem to ogromne przedsięwzięcie pochłaniające sporo wysiłku i pieniędzy. Dobrze by było, aby efekt końcowy w pełni nam to zrekompensował. O czym warto wiedzieć, żeby później nie żałować?
Koszty ukryte, czyli czego nie powie ci fachowiec
rozgrzewka przed budową

Koszty ukryte, czyli czego nie powie ci fachowiec

Na początku zwykle jest idealnie. Przystępując do remontu, trafiamy na świetnego fachowca, polecanego w sieci i przez znajomych. Taniego i solidnego, jak głosi najpopularniejsze zaklęcie w tej branży. Kłótnie i przepychanki zaczynają się później. Z czego wynikają najczęściej?
W mieście, które jest ogrodem
architektura i wnętrza

W duchu modernizmu. Nowoczesny dom w mieście, które jest ogrodem

Nowoczesność w mieście oddanym pod ochronę konserwatora zabytków? Czemu nie! Kontrast między wiekową architekturą a tą współczesną łagodzi wiekowy las, w którym architektoniczne czasy mogą się naturalnie zazębiać.
Nowoczesność na ciepło
architektura i wnętrza

Połączenie tradycji z nowoczesnością. Projekt domu energooszczędnego

To bardzo ciepły dom – energooszczędny. Ale oprócz ciepła w znaczeniu fizycznym oferuje swoim mieszkańcom inny jego rodzaj – równie ważny… (Projekt domu: Lipińscy Domy / Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński)
Perła w koronach
architektura i wnętrza

Perła w koronach. Adaptacja starego poddasza na nowoczesne mieszkanie

Tytułowe korony należą do starych lip, kasztanowców i dębów, które zdobią osiedle na stylowej i zacisznej Starówce Gliwic. Wyrazista kwartałowa zabudowa, 10 minut spacerem do rynku. W znajdującej się tu blisko stuletniej kamienicy trzeba było wymienić dach. Przy tej okazji dawna, zapuszczona suszarnia zmieniła się w luksusowe, dwupoziomowe mieszkanie.
Zasłoń się pięknie
architektura i wnętrza

Zasłoń się pięknie. Jak dobrać odpowiednią przesłonę okienną?

Powody przesłaniania okien mogą być bardzo różne. Zaciemnienie wnętrza, poprawa bezpieczeństwa czy rozproszenie promieni słonecznych to tylko niektóre z nich. Plisy, wertikale, okiennice czy markizolety skutecznie potrafią sprostać różnym potrzebom i wymaganiom aranżacyjnym. Często dobrym pomysłem jest połączenie zalet dwóch systemów.
Ocieplaj raz a dobrze
budowa i remont

12 najczęstszych błędów wykonawczych podczas ocieplania domu

Ścian do ocieplenia przybywa, a dobrych wykonawców ubywa. Na naszych barkach spoczywa więc większa odpowiedzialność za przebieg prac ociepleniowych. Musimy się nauczyć w porę przeciwdziałać ewentualnym błędom. Unikniemy tym samym procedur reklamacyjnych i kosztownych poprawek.
Komin w szczelnym kołnierzu
budowa i remont

Komin w szczelnym kołnierzu

Gdy zapytamy dekarzy, które miejsce na dachu jest najbardziej narażone na przecieki, chórem odpowiedzą, że to komin. Ten element przechodzący przez połać wymaga starannej obróbki.
Metamorfoza drewnianej balustrady
budowa i remont

Metamorfoza drewnianej balustrady

Gdy farba się łuszczy, a w drewnie pojawiają się szpary i pierwsze ślady murszenia, nie powinniśmy zwlekać z remontem. Na przykładzie starej, drewnianej balustrady tarasu opowiemy, jak krok po kroku przeprowadzić takie prace, jakich narzędzi i materiałów użyć, na co zwracać szczególną uwagę.
Płaskie pokrycia z blachy
budowa i remont

Płaskie pokrycia z blachy. Porównanie materiałów

Moda na oszczędną architektonicznie formę budynku sprawia, że domy mają coraz częściej proste, dwuspadowe dachy. Dla podkreślenia efektu dobiera się odpowiednie materiały wykończeniowe. Producenci popularnych od lat blach powlekanych także wprowadzają nowe produkty.
Murowany czy prefabrykowany
budowa i remont

Murowany czy prefabrykowany? Poznaj zalety sposobów budowy domu

Podczas podejmowania decyzji o budowie domu z keramzytobetonu trzeba dokonać wyboru technologii, w jakiej będzie wzniesiony. Wybór powinien być podyktowany racjonalnymi względami. Zobaczmy, na czym polegają różnice.
Wymiana starych okien dachowych
budowa i remont

Wymiana starych okien dachowych

Może być podyktowana zarówno złym stanem technicznym i słabą izolacyjnością okien, jak i chęcią zwiększenia powierzchni przeszklenia wstawionego w połać dachową. Jest to zazwyczaj niezbędne, jeśli chcemy, żeby na remontowanym poddaszu było cieplej i jaśniej.
Dekoracyjne i praktyczne przesłony do okien dachowych
budowa i remont

Dekoracyjne i praktyczne przesłony do okien dachowych

Remont domu lub mieszkania zakończy się sukcesem, gdy skorzystamy ze sprawdzonych produktów i rozwiązań. Zaufajmy renomowanym markom. Zobaczmy, co proponują sponsorzy naszego konkursu Remont Roku 2018.
Zrobiona na biało
budowa i remont

Zrobiona na biało. Modna podłoga z bielonego drewna

Taka podłoga od lat nie wychodzi z mody. Jest ponadczasowa i pasuje do wielu stylizacji. Drewno można pobielić na różne sposoby i uzyskać odmienne efekty. Podpowiemy, z czego zrobić posadzkę i jak ją zabarwić.
Obcy na poddaszu
budowa i remont

Obcy na poddaszu. Jak radzić sobie z kunami, osami i szerszeniami

Nie tylko ludzie pragną mieć dach nad głową. To też marzenie wielu mniejszych stworzeń. Nie bardzo przeszkadza im nasze sąsiedztwo, ale nam ich – owszem. Co zrobić, żeby nasz dom nie stał się schroniskiem dla kun, ptaków lub szerszeni?
Kocioł gazowy
instalacje i wyposażenie

Kocioł gazowy. Czym kierować się przy jego wyborze? Jak dopasować go do naszych potrzeb?

Może być jedno- lub dwufunkcyjny, wiszący albo stojący, z podgrzewaczem przepływowym bądź pojemnościowym. Dzięki odpowiedniej konfiguracji tych cech kocioł można dokładnie dopasować do potrzeb i możliwości inwestora.
Zamiast grzejników na ścianach
instalacje i wyposażenie

Niewidoczne ogrzewanie. Kiedy warto wybrać grzejniki kanałowe, a kiedy lepsza będzie podłogówka

Przestrzeń pod podłogą pomieszczenia jest drugim, po ścianach, miejscem najczęściej wybieranym do ulokowania elementów grzejnych. Jakie wybrać? Jak umiejętnie wykorzystać ich możliwości?
Odkurzacze centralne
instalacje i wyposażenie

Odkurzacze centralne. REKOMENDACJE

Odkurzanie to jedna z bardziej niewdzięcznych i nigdy niekończących się prac domowych. Może być mniej uciążliwe, jeśli korzysta się z odkurzacza centralnego. Przyjrzyjmy się, jak działa i ile kosztuje takie urządzenie.
Leśne klimaty
wokół domu

Jak urządzić ogród na leśnej działce

Wśród wysokich drzew może powstać interesujący ogród pełen bujnej zieleni, który nie będzie wymagał zbyt wiele pielęgnacji. Warunek jest jeden – rośliny, które zostaną w nim posadzone, muszą być dobrze dostosowane do środowiska.
Miejsce na śmieci
wokół domu

Jak zaaranżować dyskretne miejsce na śmietnik? Poznaj 11 inspirujących propozycji

Śmietnik to stały element wyposażenia ogrodu, jednak wolelibyśmy, żeby nie skupiał uwagi i był jak najmniej widoczny. Jak go zaaranżować?
Zabudowa bliźniacza i szeregowa
prawo i pieniądze

Bliźniak i szeregówka - czym różni się od domu budowanego w granicy działki?

O popularności tych form zabudowy jednorodzinnej decydują niższe koszty budowy i eksploatacji w porównaniu z domami wolno stojącymi.