spis treści

Murator 7/2018

...pompy ciepła
xx pytań o...

14 pytań o pompy ciepła. Jak wybrać, zainstalować i korzystać

Są bezobsługowe, tanie w eksploatacji i ekologiczne. Gdy wybiera się urządzenie grzewcze do domu, na pewno warto się nimi zainteresować.
Życzymy dobrego odbioru
rozgrzewka przed budową

Techniczne i prawne aspekty odbioru robót budowlanych

Pewne etapy budowy oraz wykańczania domu trzeba skontrolować, zanim ruszą dalsze prace. Na tym właśnie polegają odbiory. Pomyślnie zaliczone dają zielone światło do kolejnych robót, a zakwestionowane – wstrzymują inwestycję do czasu skorygowania błędów i niedociągnięć.
Dom z uskokiem
architektura i wnętrza

Dom z uskokiem - intryguje i zachwyca

Ten dom dynamiczny kształt zawdzięcza topografii działki. Architekt postanowił wykorzystać spadek terenu i wpisać budynek w niewielką skarpę.
W towarzystwie cegły
architektura i wnętrza

Udana przebudowa starego domu z cegły

Przebudowa tradycyjnego ceglanego domu w regionie łódzkim to przykład na udane połączenie historii z nowoczesnym spojrzeniem na architekturę. Projekt ten zdobył nagrodę główną w organizowanym przez „Muratora” konkursie Remont Roku 2017 w kategorii Przebudowa.
Domy na miarę trendów
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom z poddaszem. Inspiracje

Zaprosiliśmy pracownie architektoniczne do zaprezentowania na naszych łamach projektów nowoczesnych domów ze spadzistymi dachami. Takich, które spełniają przepisy obowiązujące w większości rejonów Polski. Pomysły architektów przekonują, że taka nawiązująca do tradycji architektura może być jednocześnie bardzo na czasie. To zapowiedź serii artykułów na ten temat.
Kąpiel w lesie
architektura i wnętrza

Kąpiel w lesie. Pomysł na łazienkę

W tej łazience na pierwszy plan wybija się jedna wykończona drewnem ściana, ale to wyjątkowe drewno – różnej wielkości pocięte krążki z pni drzew. Taka ozdoba wymaga rozważnej aranżacji wnętrza.
O grodzeniu bez ogródek
architektura i wnętrza

Ogrodzenie. O czym warto wiedzieć?

Ogrodzenie powinno pasować do architektury domu i odpowiednio wpisywać się w lokalny pejzaż. Ale to nie wszystko, idealne jest takie, które uwzględnia różne funkcje przestrzeni na działce. Podpowiadamy, jak wybrać to, które sprosta wszystkim zadaniom.
Rządek za rządkiem
budowa i remont

Jak układać blachodachówkę modułową

Zwykła blachodachówka to wielkie arkusze, trudne do przenoszenia i niezbyt wygodne w układaniu. Modułowa ma znacznie mniejsze rozmiary. Odzwierciedla układ tylko jednego lub dwóch rzędów dachówek. Czy jej montaż jest prostszy? Jak przebiega – krok po kroku?
Daszek nad wejściem
budowa i remont

Zadaszenie wejścia. Pomysły, koszty, detale wykonania

To co prawda tylko detal, ale o dużym znaczeniu użytkowym i estetycznym. Zacienia wejście oraz chroni je przed deszczem lub śniegiem. Jest także urozmaiceniem dużej płaszczyzny elewacji.
Rozbudowa domu
budowa i remont

Rozbudowa domu. Łączenie konstrukcji

Jednym ze sposobów na powiększenie domu jest dobudowanie brakującej kubatury. Często wiąże się to z wyburzeniami w istniejącym budynku i z przebudową jego wnętrza. Czasem wystarczy dostawić to, czego brak, na przykład przestronny i dobrze doświetlony pokój dzienny. Przedstawiamy różne możliwości konstrukcyjne.
Wszystko, co dotyczy wytyczania
budowa i remont

Do czego potrzebujemy geodety? Wszystko, co dotyczy wytyczania

Jak sprawić, żeby mały rysunek z projektu został przeniesiony w skali 1:1 na teren działki? Trzeba dokonać pomiarów i wytyczyć jego obrys. Sami tego nie zrobimy, więc musimy zatrudnić geodetę.
Do klejenia ocieplenia
budowa i remont

Kleje do ocieplenia. Czym mocować płyty termoizolacyjne?

Podstawa udanego ocieplenia to wybór materiału i jego montaż, a ten możemy wykonać przy użyciu kilku produktów. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje klejów stosowanych do mocowania płyt ociepleniowych.
Docieplanie skosów poddasza celulozą
budowa i remont

Docieplanie skosów poddasza celulozą

Przeprowadzenie takich prac na zagospodarowanym poddaszu to nie lada wyzwanie. Aby nie zrywać okładzin wewnętrznych ani nie demontować pokrycia dachowego, można między istniejące warstwy dachu wdmuchnąć sypką izolację z celulozy.
Energooszczędne i komfortowe okna dachowe
budowa i remont

Energooszczędne i komfortowe okna dachowe

Remont domu lub mieszkania zakończy się sukcesem, gdy skorzystamy ze sprawdzonych produktów i rozwiązań. Zaufajmy renomowanym markom. Zobaczmy, co proponują sponsorzy naszego konkursu.
Okna dachowe
budowa i remont

Wybieraj najlepsze. Okna dachowe

Wybór okien dachowych może się wydawać prostym zadaniem. Jednak asortyment stale się powiększa, a my mamy coraz więcej wariantów do wyboru. Jak się w tym nie pogubić i jak wybrać okna, które będą się najlepiej sprawdzać na naszym poddaszu?
Lekka, szybka i sucha
budowa i remont

Ściana gipsowo-kartonowa pod lupą

Ścianę z g-k można zbudować na każdym stropie w dowolnym miejscu.
Poddasze pod osłoną
budowa i remont

Poddasze pod osłoną. Rolety i markizy do okien dachowych

Montaż osłon na oknach dachowych staje się już standardem. Te umieszczone na zewnątrz ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się latem, a zimą pozwolą ograniczyć straty ciepła z poddasza. Zadaniem osłon wewnętrznych jest natomiast regulowanie ilości wpadającego światła, a także dekoracja wnętrza. Jakie rodzaje tych osłon mamy do wyboru?
Drewno na ogrzewaniu podłogowym
budowa i remont

Drewno na ogrzewaniu podłogowym

Posadzka drewniana na podkładzie ogrzewanym może być sprawnym wymiennikiem ciepła pod warunkiem zastosowania odpowiednich materiałów oraz prawidłowej techniki wykonania.
Elektryczne podgrzewacze wody
instalacje i wyposażenie

Elektryczny podgrzewacz wody. Pojemnościowy czy przepływowy

Są często stosowane w domach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe. Zimą mogą być alternatywnym źródłem ciepłej wody, latem zapewniają ją bez konieczności palenia w kotle. Przyjrzyjmy się dwóm typom podgrzewaczy, zanim zdecydujemy, który wybrać.
Otwieraj zdalnie
instalacje i wyposażenie

Otwieraj zdalnie. Domofony i wideodomofony

Od lat dają nam poczucie bezpieczeństwa i zwiększają wygodę. Producenci stale je jednak unowocześniają, aby łatwiej było je obsługiwać i sterować nimi.
Rośliny jak dywan
wokół domu

Rośliny jak dywan

Mało jest roślin o tak wszechstronnym zastosowaniu jak gatunki okrywowe. Wypełniają przestrzeń, zadarniają ziemię, zdobią. Można nimi zastąpić trawnik, umocnić skarpę albo wykorzystać je jako tło kompozycji ogrodowej.
Taras z dużych płyt
wokół domu

Eleganckie tarasy z dużych płyt

Jest elegancki i trwały, a jego pielęgnacja prosta. Wybór płyt posadzkowych jest ogromny, więc bez trudu można je dopasować do domu i otoczenia. Koniecznie zobaczcie nasz wybór tarasowych inspiracji...
Oświadczenie o prawie do nieruchomości
prawo i pieniądze

Oświadczenie o prawie do nieruchomości. Jak wypełnić załącznik do zgłoszenia i wniosku o pozwolenie na budowę

Nieprawidłowe wypełnienie tego, z pozoru prostego, formularza znacznie wydłuża postępowanie i może skutkować poniesieniem dodatkowych kosztów.
Działka nad wodą
prawo i pieniądze

Działka nad wodą. Czy można na niej budować?

Przebieg linii brzegowej decyduje o tym, czy i w jakiej odległości od wody będziemy się mogli budować. Przepisy nie wskazują jednak procedury jej wyznaczania. Na podstawie orzecznictwa sądowego i wskazówek nadzoru geodezyjno-kartograficznego przygotowaliśmy instrukcję postępowania dla inwestorów.
Prawo do ulgi można odziedziczyć
prawo i pieniądze

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości. Prawo do ulgi można odziedziczyć

Co ze zwolnieniem od podatku, jeśli ktoś nie zdąży za życia wydać pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania lub domu na własne cele mieszkaniowe?