Budujemy wędzarnię i piec chlebowy
Krok po kroku
Pizza prosto z pieca i pachnące dymem swojskie wędzonki to marzenie wielu z nas. Pomożemy je spełnić. Pokazujemy, jak zbudować ogrodowy piec chlebowy z wędzarnią.
Piec został wykonany ze standardowych cegieł pełnych. Znajduje się pod zadaszoną wiatą, więc nie pada na niego deszcz. Jeżeli miałby być zbudowany na otwartym terenie, lepiej użyć odpornych na zamakanie cegieł klinkierowych.
Wnętrze paleniska wędzarni i piec chlebowy zostały zbudowane z wytrzymałych na wysoką temperaturę elementów szamotowych. Do ich łączenia zastosowano klej ogniotrwały. Drzwi (rewizji, pieca, wędzarni i paleniska) oraz ruszt wykonano na zamówienie u kowala.
Budowla składa się z dwóch części – pieca chlebowego oraz wędzarni. Jej palenisko znajduje się pod piecem chlebowym, skąd dym jest kierowany rurą stalową do znajdującej się z boku komory wędzarniczej. Podczas mocowania rury należy pamiętać, żeby nie leżała płasko, ale była skierowana lekko ku górze w stronę wylotu. Takie jej umieszczenie zapewni lepszy przepływ dymu.
Piec wybudowano na już istniejącej płycie fundamentowej (kiedyś była to podłoga garażu), więc jego ...
W artykule znajdziesz:
- zdjęcia krok po kroku z budowy wędzarni i pieca chlebowego;
- rysunki wyjaśniające szczegóły techniczne;
- koszty niezbędnych materiałów;
- informacje, jakie drewno najlepiej nadaje się do wędzenia.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Piotr Gorączko