Trawnik koś z przyjemnością
Można go urządzić tak, żeby wyglądał dobrze od razu po strzyżeniu.
Schody, taras
Ostatni stopień zejścia na trawnik powinien być umieszczony dopiero na poziomie murawy. Podobnie powinno się wykańczać podstawę tarasu lub innych elementów znajdujących, powyżej przylegającego do nich trawnika. Nie będzie wtedy szpecących je, wyrastających, niedokoszonych źdźbeł trawy.
Oczko wodne
Obrzeże wokół oczka wodnego lub basenu powinno być szerokie. Nie tylko po to, by bezpiecznie wjechać na nie kołem kosiarki. Im większa odległość lustra wody od noży, tym mniej pracy później z kłopotliwym wyciąganiem ścinków trawy z basenu. Najlepsze do jego wykończenia będą płaskie kamienie i płyty.
Słup, ściana, ogrodzenie
Trawnik nie powinien przylegać do pionowych elementów architektury. Wzdłuż nich powinno się pozostawić co najmniej 15-centymetrowy pas nieporośnięty trawą, który ułatwi koszenie i ochroni je przed zabrudzeniami. Można tam ułożyć kostkę, żwir lub zrobić wylewkę z betonu.
Nawierzchnia
Najlepiej ułożyć ją tak, aby nie wystawała ponad poziom trawnika, bo to bardzo utrudnia koszenie. Ścieżka z drobnej kostki brukowej wymaga zastosowania krawężników. Warto dopilnować, aby tworzyły z nią jedną powierzchnię. W przypadku nawierzchni z większych elementów efekt ten osiągnąć o wiele łatwiej.
Murek oporowy
Wystarczy wąski pas żwiru albo choć jeden rząd kostki brukowej ułożonej wzdłuż murka, aby przy podwyższonej rabacie, murowanej donicy czy ściance oporowej dotrzeć kosiarką do całej powierzchni trawnika. Opaski ze żwiru można też ułożyć wokół pojemników na rośliny ustawianych na trawniku sezonowo.
Rabata, drzewo, krzew
Równy brzeg trawnika łatwiej jest utrzymać, gdy granice rabaty wyznaczają obrzeża. Można je zrobić z kostki, kamieni, cegieł albo z wygodnych obrzeży trawnikowych umieszczonych na poziomie murawy lub nieco poniżej. Podobne wykończenie warto zastosować wokół młodych drzew i krzewów.