spis treści

Murator 8/2015

Kocioł na biomasę czy pompa ciepła?
ważne wybory

Energia ze źródeł odnawialnych. Kocioł na biomasę czy pompa ciepła?

Obydwa te urządzenia są ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych i niewiele płacić za ogrzewanie domu. Kocioł jest tańszy od pompy, lecz jego obsługa jest bardziej kłopotliwa. Wybierając pompę, zyskuje się większą wygodę, jednak najpierw trzeba pokonać pewne trudności.
Kupujemy działkę na wsi
rozmowy o budowaniu

Działka na wsi. To warto wiedzieć przed zakupem

Wielu z nas marzy, by porzucić swoje ciasne mieszkanie i zbudować dom w pięknej okolicy z dala od miejskiego gwaru. Warto jednak najpierw sprawdzić, na jakie trudności powinniśmy się przygotować.
Na swoim miejscu
architektura i wnętrza

Dom na starym siedlisku

Dom na Polesiu nieodparcie kojarzy się ze stodołą, ale nie ma w tym nic dziwnego, bo właśnie ją zastępuje na starym siedlisku. Skromna tradycyjna bryła kryje nowoczesne, wygodne wnętrza.
Piękny i pożyteczny
architektura i wnętrza

3 pomysły na wykorzystanie sufitu podwieszanego w aranżacji wnętrza

Pomaga podzielić otwartą przestrzeń, dekoruje pomieszczenia i spełnia wiele funkcji praktycznych. W przypadku sufitu podwieszanego ile realizacji, tyle pomysłów i zastosowań.
Jaki dach, taka ściana
architektura i wnętrza

TREND: dach i elewacja z tego samego materiału

Zacieranie tradycyjnego podziału na dach i ścianę jest dziś niezwykle modne. Jak to zrobić? Wystarczy je tak samo wykończyć. W roli wszechstronnego wykończenia mogą sprawdzić się różne materiały: blacha, płytki włóknocementowe czy gonty drewniane.
Mały, biały, nowoczesny
architektura i wnętrza

Mały, biały, nowoczesny. Wyróżnienie w konkursie Dom Dostępny na rok 2021

Skromny, ale wygodny quasi-wiejski dom może spełnić oczekiwania dzisiejszych inwestorów. Zaprojektowano go ze styropianu i z betonu.
Co pod stopami
budowa i remont

Posadzka na tarasie i balkonie. 5 materiałów do wyboru

Jak wykończyć betonową płytę tarasu? Co jest lepsze: płytki gresowe lub ceramiczne czy kamienne, deski drewniane czy kompozytowe?
Budowa ogrodzenia działki
budowa i remont

Budowa ogrodzenia działki w świetle prawa

Odpowiadamy na pytanie, czy trzeba się grodzić, co o ogrodzeniach mówią nowe przepisy i jakie są wymagania techniczne, jeśli chodzi o ogrodzenie.
Co nowego w oknach z tworzywa
budowa i remont

Na co warto zwrócić uwagę, kupując okna z PCW

Nie da się wybudować domu bez okien. Wszyscy wiemy, że im cieplejsze będą przeszklenia, tym mniejsze będą straty ciepła zimą, a im większe przeszklenia, tym więcej światła we wnętrzach i zysków z energii słonecznej. Warto, by były także funkcjonalną ozdobą naszych domów.
Jaka ściana ceramiczna
budowa i remont

Ściana z pustaków ceramicznych. Jedno-, dwu- czy trójwarstwowa?

Podpowiadamy, jaką ścianę ceramiczną wybrać - jednowarstwową, dwuwarstwową czy trójwarstwową?
Nowoczesna budowa z drewna i ze słomy
budowa i remont

Niekonwencjonalne technologie budowy: ciepłe panele słomiane

Panele wypełnione słomą pojawiły się na naszym rynku niedawno. Przedstawiamy jeden z pierwszych domów zbudowanych w tej technologii.
Komin nad dachem
budowa i remont

Wykańczamy komin systemowy

Rozwiązanie systemowe to łatwy i szybki sposób na wybudowanie komina. Nie zwalnia jednak z obowiązku trwałego wykończenia części wystającej ponad dach.
Jazda w bok
budowa i remont

Drzwi przesuwne od A do Z: aranżacje i montaż

Drzwi przusuwne mają wiele zalet. Ich skrzydła mniej przeszkadzają we wnętrzu niż drzwi standardowe na zawiasach. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie?
Naświetlanie kontrolowane
budowa i remont

Uniwersalne osłony do okien dachowych

Najprostsze i najpopularniejsze osłony do okien dachowych to te montowane na nich od strony poddasza i obsługiwane ręcznie. Można je kupić w supermarkecie budowlanym. Te uniwersalne pasują do różnych typów okien, niezależnie od tego, jakiej firmy są okna.
Generalny remont dachu
budowa i remont

Generalny remont dachu: nowe pokrycie z dachówek i okna połaciowe

Wymiana starego pokrycia to niemały remont, ale jego efektem będzie piękny nowy dach. Może być też okazją do naprawienia nieszczelności, docieplenia połaci oraz doświetlenia pomieszczeń pod skosami.
Koszt nowych okien
budowa i remont

Koszt nowych okien

Wymiana pokrycia na dachówkę to doskonała okazja, aby doświetlić te pomieszczenia na poddaszu, w których słońce nie mogło dotąd zagościć. Zobaczmy, ile będą kosztowały okna i ile zapłacimy za ich montaż.
Koszt wymiany pokrycia
budowa i remont

Koszt wymiany starego pokrycia

Aby sprawdzić, ile zapłacimy za wymianę pokrycia, znaleźliśmy stary dom, który posłużył za model. Kosztorys przygotowała firma Braas. W miejsce starego pokrycia zaproponowała swoją dachówkę betonową Celtycką produkowaną w technologii Cisar.
Gładkie ściany w weekend
budowa i remont

Gładkie ściany w weekend

Olśniewający efekt gładkich ścian i nowocześniejszy wygląd wnętrza uda się przy dobrej organizacji pracy osiągnąć w weekend.
Odnawianie drewna
budowa i remont

Odnawianie drewna: podłogi, schody, boazerie, meble

Remont drewnianych powierzchni nie jest trudny, a wiele prac można wykonać samodzielnie. Dzięki łatwej renowacji drewnu można nadać nowy wyraz.
Przyłącz się do sieci
instalacje i wyposażenie

Przyłącz się do sieci – instalacja gazowa w domu i na posesji

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie istnieje infrastruktura niezbędna do jego przesyłania.
Instalowanie gniazd
instalacje i wyposażenie

Instalacja elektryczna w domu: zasady podłączania gniazd

Pokazujemy, jak prawidłowo instalować gniazda elektryczne w instalacji trzyprzewodowej, a jak w dwuprzewodowej.
Betonowe wariacje
wokół domu

Aranżacje ogrodu z wykorzystaniem elementów betonowych

Gotowe elementy betonowe stosuje się nie tylko na nawierzchnie. Z kształtek można zbudować ogrodzenie i schody, wznieść murek oporowy albo zrobić obszerne donice.
Przy słonecznym tarasie
wokół domu

PROJEKT OGRODU: rośliny, które będą rosły na nieurodzajnej glebie w pełnym słońcu

Właściciele tarasów często mają problem z doborem roślin, które sprawdzą się w pełnym słońcu na nieurodzajnej glebie. W tym projekcie pokazujemy, jak stworzyć zakątek, który wygląda atrakcyjnie, a nie wymaga wiele pielęgnacji.
Zgłoszenie budowy
prawo i pieniądze

Budowa bez pozwolenia, czyli zgłoszenie budowy w praktyce

Dom jednorodzinny można już budować na zgłoszenie, nie czekając na wydanie decyzji o pozwoleniu. Jakie dokumenty musi przygotować inwestor? Kiedy będzie mógł rozpocząć budowę?
wnetrzarskie-hity
dodatek do muratora

Wnętrzarskie hity