Inwestycja w dom

Koszt wymiany pokrycia

Radosław Murat
Radosław Murat

Aby sprawdzić, ile zapłacimy za wymianę pokrycia, znaleźliśmy stary dom, który posłużył za model. Kosztorys przygotowała firma Braas. W miejsce starego pokrycia zaproponowała swoją dachówkę betonową Celtycką produkowaną w technologii Cisar.

Koszt wymiany pokrycia

Obiektem wyceny jest ceglany budynek gospodarczy z 1900 r. Jego wnętrze będzie w przyszłości utrzymane w stylu loftu, natomiast od zewnątrz wciąż ma przypominać piękną murowaną stodołę lub stajnię

fot. Aneta Subocz

Aby uświadomić sobie, ile tak naprawdę trzeba zapłacić za wymianę pokrycia, należy zsumować koszt demontażu i wywózki starego pokrycia, koszt napraw oraz przygotowania więźby, cenę pokrycia z kompletem koniecznych akcesoriów i koszt robocizny.

Na cenę materiału pokryciowego będą też miały wpływ wielkość i kształtu dachu. Im prostsza jego budowa, tym mniej dodatkowych akcesoriów, które podnoszą cenę.

Duże znaczenie ma także rodzaj konstrukcji nośnej, na której będzie się opierało pokrycie. Nowy ruszt z łat i kontrłat oraz izolacja z membrany wysokoparoprzepuszczalnej to 15-20% ceny nowego dachu, a sztywne poszycie zaizolowane papą to nawet 50-60% tej kwoty. Warto oszacować taki wydatek przed umówieniem dekarzy, aby wiedzieć, czy będzie nas na to stać, i ewentualnie zastanowić się nad oszczędnościami. Lepiej jednak z nimi nie przesadzać, żeby nie powtarzać wymiany już za kilka lat.

W artykule znajdziesz:

  • dokładny kosztorys wymiany pokrycia w starym domu na nowe, z dachówek cementowych
  • wyszczególnienie kryteriów mogących wpływać na koszt pokrycia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR