Koszt wymiany pokrycia
Aby sprawdzić, ile zapłacimy za wymianę pokrycia, znaleźliśmy stary dom, który posłużył za model. Kosztorys przygotowała firma Braas. W miejsce starego pokrycia zaproponowała swoją dachówkę betonową Celtycką produkowaną w technologii Cisar.
Aby uświadomić sobie, ile tak naprawdę trzeba zapłacić za wymianę pokrycia, należy zsumować koszt demontażu i wywózki starego pokrycia, koszt napraw oraz przygotowania więźby, cenę pokrycia z kompletem koniecznych akcesoriów i koszt robocizny.
Na cenę materiału pokryciowego będą też miały wpływ wielkość i kształtu dachu. Im prostsza jego budowa, tym mniej dodatkowych akcesoriów, które podnoszą cenę.
Duże znaczenie ma także rodzaj konstrukcji nośnej, na której będzie się opierało pokrycie. Nowy ruszt z łat i kontrłat oraz izolacja z membrany wysokoparoprzepuszczalnej to 15-20% ceny nowego dachu, a sztywne poszycie zaizolowane papą to nawet 50-60% tej kwoty. Warto oszacować taki wydatek przed umówieniem dekarzy, aby wiedzieć, czy będzie nas na to stać, i ewentualnie zastanowić się nad oszczędnościami. Lepiej jednak z nimi nie przesadzać, żeby nie powtarzać wymiany już za kilka lat.
W artykule znajdziesz:
- dokładny kosztorys wymiany pokrycia w starym domu na nowe, z dachówek cementowych
- wyszczególnienie kryteriów mogących wpływać na koszt pokrycia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych