Komin nad dachem
Wykańczamy komin systemowy
Rozwiązanie systemowe to łatwy i szybki sposób na wybudowanie komina. Nie zwalnia jednak z obowiązku trwałego wykończenia części wystającej ponad dach.
Gotowe systemy wkładów i pustaków kominowych mają wiele zalet użytkowych – spełniają wymagania techniczne związane z pracą współczesnych kotłów oraz z izolacyjnością termiczną domów, umożliwiają unieszkodliwienie, a także usunięcie zakwaszonych skroplin i zanieczyszczeń, które są gromadzone w szczelnych zbiornikach u ich podstawy, ale przede wszystkim pozwalają wybudować bezpieczny komin spalinowy czy dymowy, nawet samodzielnie. Pustaki keramzytobetonowe stanowiące obudowę oraz elementy wkładu ceramicznego do odprowadzania spalin stawia się bowiem jeden na drugim jak klocki, a wszystkie otwory wyczystkowe, miejsca podłączenia przewodów doprowadzających oraz kratki nawiewne czy nasady wykonuje się dokładnie według dołączonej instrukcji producenta.
Najpopularniejsze są systemy pojedynczych przewodów spalinowych albo dymowych i systemy łączące przewód spalinowy z jednym bądź dwoma przewodami wentylacyjnymi. W razie potrzeby można również zestawiać je z pustakami, w których są przewody wentylacyjne – jeden, dwa, trzy lub cztery kanały. Takie zestawienia umożliwiają tworzenie samonośnych bloków przewodów wentylacyjno-spalinowych z kotłowni, wentylacyjno-dymowych z kominka albo wentylacyjno-instalacyjnych z wywiewką kanalizacji sanitarnej czy wyciągu kuchennego.
Pustaki muruje się na zaprawę montażową, a elementy wkładu ceramicznego łączy za pomocą kitu kwasoodpornego. Z zewnątrz komin najczęściej wykańcza się tynkiem lub obmurówką klinkierową.
W artykule znajdziesz:
- informacje, kiedy ocieplać komin nad dachem, a kiedy nie trzeba tego robić
- podpowiedzi, jak wykończyć go tynkiem i obmurówką klinkierową
- wskazówki, jaki rodzaj tynku wybrać i na jakim etapie budowy go układać
- objaśnienia, które cegły nadają się na obmurówkę i jak je oprzeć, żeby się nie zarwały.
Ale wykończenie boków komina to nie wszystko. Podpowiadamy także, jak uszczelnić jego styk z połacią i jak wykonać zwieńczenie. W każdym rozwiązaniu podajemy orientacyjne koszty
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych