Piękny i pożyteczny

O zaletach sufitu podwieszanego

Anna Grabowska
Anna Grabowska

Pomaga podzielić otwartą przestrzeń, dekoruje pomieszczenia i spełnia wiele funkcji praktycznych. W przypadku sufitu podwieszanego ile realizacji, tyle pomysłów i zastosowań.

Jego powierzchnię najczęściej stanowią płyty g-k, które są materiałem lekkim, tanim i łatwym w obróbce, a przy tym równym i gładkim. Te zalety częściowo tłumaczą popularność sufitu podwieszanego. Wynika ona także z rozlicznych funkcji, jakie może on spełniać.

Każdy ma coś do ukrycia

Sufit z płyt g-k zamocowanych na ruszcie pozwala zasłonić niestarannie wykonany strop, którego nie musimy w związku z tym odnawiać. Jest stosowany również po to, by zamaskować przewody elektryczne i wentylacyjne biegnące pod stropem. Dodatkowa korzyść polega na tym, że w razie awarii lub modernizacji instalacji łatwiej wtedy dostać się do przewodów niż w sytuacji, gdy są one poprowadzone tradycyjnie w murze lub stropie.

Oprócz tego zastosowanie warstwy wełny mineralnej między stropem a okładziną z płyty wycisza hałasy dobiegające z wyższej kondygnacji oraz poprawia właściwości cieplne stropu.

Piękny i pożyteczny
fot. Piotr Mastalerz, projekt: Jarosław Kubicki

W artykule znajdziesz:

  • trzy pomysły na wykorzystanie sufitu podwieszanego wraz z opisem, jak zrealizowac każdy z nich
  • zdjęcia ciekawych aranżacji wnętrz z użyciem sufitu podwieszanego
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Anna Grabowska