Piękny i pożyteczny

O zaletach sufitu podwieszanego

Anna Grabowska
Anna Grabowska

Pomaga podzielić otwartą przestrzeń, dekoruje pomieszczenia i spełnia wiele funkcji praktycznych. W przypadku sufitu podwieszanego ile realizacji, tyle pomysłów i zastosowań.

Jego powierzchnię najczęściej stanowią płyty g-k, które są materiałem lekkim, tanim i łatwym w obróbce, a przy tym równym i gładkim. Te zalety częściowo tłumaczą popularność sufitu podwieszanego. Wynika ona także z rozlicznych funkcji, jakie może on spełniać.

Każdy ma coś do ukrycia

Sufit z płyt g-k zamocowanych na ruszcie pozwala zasłonić niestarannie wykonany strop, którego nie musimy w związku z tym odnawiać. Jest stosowany również po to, by zamaskować przewody elektryczne i wentylacyjne biegnące pod stropem. Dodatkowa korzyść polega na tym, że w razie awarii lub modernizacji instalacji łatwiej wtedy dostać się do przewodów niż w sytuacji, gdy są one poprowadzone tradycyjnie w murze lub stropie.

Oprócz tego zastosowanie warstwy wełny mineralnej między stropem a okładziną z płyty wycisza hałasy dobiegające z wyższej kondygnacji oraz poprawia właściwości cieplne stropu.

Piękny i pożyteczny
fot. Piotr Mastalerz, projekt: Jarosław Kubicki

W artykule znajdziesz:

  • trzy pomysły na wykorzystanie sufitu podwieszanego wraz z opisem, jak zrealizowac każdy z nich
  • zdjęcia ciekawych aranżacji wnętrz z użyciem sufitu podwieszanego
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Anna Grabowska
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ