Nasz projekt

Przy słonecznym tarasie

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Właściciele tarasów często mają problem z doborem roślin, które sprawdzą się w pełnym słońcu na nieurodzajnej glebie. W tym projekcie pokazujemy, jak stworzyć zakątek, który wygląda atrakcyjnie, a nie wymaga wiele pielęgnacji.

Słońce operuje tu przez znaczną część dnia, bo taras jest oświetlony od południa i południowego-wschodu. Żeby to miłe miejsce nie zmieniło się w suchą, rozgrzaną patelnię, warto otoczyć taras roślinami. Nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że wpłyną pozytywnie na lokalny mikroklimat, dotleniając powietrze i podnosząc jego wilgotność.

W harmonii z przyrodą

W tym projekcie naturalny charakter działki zadecydował o tym, jakie przyjęto rozwiązanie. Porastają ją głównie sosny, ale są też niewielkie drzewka: klon jesionolistny oraz bez czarny. Budowę prowadzono w taki sposób, by zachować jak najwięcej istniejącej roślinności. Dzięki temu ogród po uzupełnieniu nasadzeń od razu będzie sprawiał wrażenie dojrzałego. Ziemia na działce jest piaszczysta i przepuszczalna, uboga w próchnicę. To trudne warunki dla większości roślin ogrodowych. W tej sytuacji do posadzenia wokół tarasu wybrano takie gatunki i odmiany roślin, które lubią słońce, dobrze znoszą piaszczystą glebę i okresową suszę.

Przy słonecznym tarasie

Jeżeli chcesz stworzyć taki kipiący roślinami zakątek, pomyśl o tym już teraz, bo byliny, trawy, cebule i bulwy najlepiej sadzić we wrześniu i w październiku. Kanny sadzi się wiosną – w postaci kłączy lub gotowych sadzonek

rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

  • gotowy projekt zagospodarowania przydomowej skarpy
  • zestaw potrzebnych roślin
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst i projekt ogrodu Anna Skórkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU