Jaki dach, taka ściana

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Zacieranie tradycyjnego podziału na dach i ścianę jest dziś niezwykle modne. Jak to zrobić? Wystarczy je tak samo wykończyć. W roli wszechstronnego wykończenia mogą sprawdzić się różne materiały: blacha, płytki włóknocementowe czy gonty drewniane.

Ten sam materiał coraz częściej pojawia się na dachu i na ścianach. Niektórzy decydują się na jednolite wykończenie całej bryły. Dzięki „jednej skórze” staje się bardziej nowoczesna. Inni wolą, gdy materiał wykańczający dach przechodzi na fragment elewacji. W ten sposób można zmienić proporcje budynku. Ujednolicanie wykończenia najchętniej jest wykorzystywane w nowoczesnych domach pozbawionych okapów, z ukrytym orynnowaniem. Trend, by wykańczając, ujednolicać, a nie różnicować bryłę, ma wielu zwolenników. Ten, komu się taki efekt podoba, może wybrać rozwiązanie, które wydaje mu się najatrakcyjniejsze.

Jednak przed podjęciem decyzji, sprawdźmy, z czym musimy się liczyć – ważne mogą się okazać kryteria ekonomiczne i praktyczne.

Jaki dach, taka ściana

Połacie dachu takie same jak elewacje podkreślają nowoczesną oszczędność architektury (na zdjęciu wykończenie z płytek włóknocementowych)

fot. Tomasz Zakrzewski, projekt: Agata Twardoch

W artykule znajdziesz:

  • plusy i minusy wykończenia dachu i elewacji płytkami włóknocementowymi, gontem drewnianym, blachą na rąbek, panelami i płytkami z bachy
  • jak materiał wykończeniowy dobrać do charakteru architektury
  • na jakie dachy zalecane są poszczególne pokrycia
  • kiedy niezbędna będzie konserwacja, a kiedy można z niej zrezygnować
  • porównanie kosztów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR