Jaki dach, taka ściana

Anna Okołowska
Anna Okołowska

Zacieranie tradycyjnego podziału na dach i ścianę jest dziś niezwykle modne. Jak to zrobić? Wystarczy je tak samo wykończyć. W roli wszechstronnego wykończenia mogą sprawdzić się różne materiały: blacha, płytki włóknocementowe czy gonty drewniane.

Ten sam materiał coraz częściej pojawia się na dachu i na ścianach. Niektórzy decydują się na jednolite wykończenie całej bryły. Dzięki „jednej skórze” staje się bardziej nowoczesna. Inni wolą, gdy materiał wykańczający dach przechodzi na fragment elewacji. W ten sposób można zmienić proporcje budynku. Ujednolicanie wykończenia najchętniej jest wykorzystywane w nowoczesnych domach pozbawionych okapów, z ukrytym orynnowaniem. Trend, by wykańczając, ujednolicać, a nie różnicować bryłę, ma wielu zwolenników. Ten, komu się taki efekt podoba, może wybrać rozwiązanie, które wydaje mu się najatrakcyjniejsze.

Jednak przed podjęciem decyzji, sprawdźmy, z czym musimy się liczyć – ważne mogą się okazać kryteria ekonomiczne i praktyczne.

Jaki dach, taka ściana

Połacie dachu takie same jak elewacje podkreślają nowoczesną oszczędność architektury (na zdjęciu wykończenie z płytek włóknocementowych)

fot. Tomasz Zakrzewski, projekt: Agata Twardoch

W artykule znajdziesz:

  • plusy i minusy wykończenia dachu i elewacji płytkami włóknocementowymi, gontem drewnianym, blachą na rąbek, panelami i płytkami z bachy
  • jak materiał wykończeniowy dobrać do charakteru architektury
  • na jakie dachy zalecane są poszczególne pokrycia
  • kiedy niezbędna będzie konserwacja, a kiedy można z niej zrezygnować
  • porównanie kosztów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Anna Okołowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA