spis treści

Murator 7/2015

Dachówki czy blacha?
ważne wybory

Jakie pokrycie dachu? Dachówki czy blacha?

Blacha jest lekka, modna i wygodna w montażu. Popularność zawdzięcza też niewygórowanej cenie. Obrońcy karpiówek, marsylek i esówek twierdzą zaś, że w tradycji siła, i obstają przy dachówkach. Kiedy pokrycia stalowe wykażą pełnię swoich zalet, a kiedy lepiej postawić na dach z dachówek ceramicznych lub cementowych?
Powrót do rodzinnej kostki
architektura i wnętrza

Modernistyczna kostka po przebudowie

Przebudowany dom z lat 70. w Tychach to wzorcowy przykład tego, jak radzić sobie z PRL-owskimi kostkami. Zamiast walczyć z ich modernistyczną estetyką, najlepiej ją kontynuować. Wtedy budynek sprzed lat odsłania swój potencjał.
Modnie pod skosami
architektura i wnętrza

Modnie pod skosami. Aranżacja nowoczesnego poddasza

Przestronne, jasne, funkcjonalne – takie są nowoczesne poddasza. Wykończone inaczej niż dawniej, zaaranżowane zgodnie z najnowszymi trendami. To znaczy jak?
Wewnętrzne życie łazienki
architektura i wnętrza

Wnęki w łazience – praktyczne półki i atrakcyjna dekoracja

Dobrze zaprojektowane wnęki w łazience zastępują szafki i półki, pozwalają dobrze wykorzystać przestrzeń. Atrakcyjnie podświetlone lub wykończone mogą też być dekoracją. Mają same zalety, więc nic dziwnego, że stały się popularnym elementem aranżacji.
Manifestacyjnie naturalny
architektura i wnętrza

Manifestacyjnie naturalny. II nagroda w konkursie Dom Dostępny 2021

Ten projekt przekonuje, że tradycyjna forma i zastosowanie lokalnych, naturalnych materiałów może iść w parze z energooszczędnością.
Nowa brama do garażu
budowa i remont

Nowa cieplejsza brama w starym garażu

Nowoczesne bramy są wygodniejsze, cieplejsze i bezpieczniejsze niż te sprzed wielu lat. Jak należy się przygotować do wymiany? Jakie ograniczenia techniczne mogą wystąpić podczas ich montażu w starych garażach?
Koszty zamontowania nowej bramy do garażu
budowa i remont

Koszty zamontowania nowej bramy do garażu

Ile zapłacimy za zamontowanie bramy segmentowej? Wycenę w dwóch wariantach – ekonomicznym oraz komfortowym – przygotowała firma Hörmann.
Ściany jak nowe
budowa i remont

Ściany jak nowe. Odmalowanie elewacji

Pomalowanie ścian domu to najprostszy sposób ich odnowienia. Podpowiadamy, jak dobrać rodzaj farby i wykonać nową powłokę.
Płytki na mur-beton
budowa i remont

Zasady układania okładziny z płytek na tarasie i schodach

Wykańczanie tarasu albo schodów zewnętrznych płytkami ceramicznymi jest bardzo popularne. Ale często płytki odklejają się po jakimś czasie. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje, i pokazujemy, jak wykonać taras prawidłowo.
Sterowane słońcem
budowa i remont

Sterowane słońcem osłony do okien dachowych

Można je zamontować do każdego okna dachowego, niezależnie od jego wielkości i sposobu otwierania. Ich podstawową zaletą jest wygodna obsługa za pomocą pilota.
Taras na każdą pogodę
budowa i remont

16 sposobów zadaszenia tarasu: inspiracje + wycena rozwiązania

Jak osłonić taras przed słońcem i deszczem? Jest na to wiele sposobów. Porównajmy gotowe rozwiązania dostępne na rynku.
Prawidłowy montaż nowoczesnych drzwi
budowa i remont

Prawidłowy montaż nowoczesnych drzwi

Pokazujemy krok po kroku, jak montuje się drzwi z naświetlami z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów uszczelniających i docieplających.
Jak klimatyzować domy jednorodzinne
instalacje i wyposażenie

Jak klimatyzować dom?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista – klimatyzatorami. Jednak po głębszym zastanowieniu okazuje się, że niekoniecznie. Są też inne sposoby na zapewnienie w domu latem przyjemnego chłodu.
Wentylacja klasy wyższej
instalacje i wyposażenie

Rekuperator – centrale wentylacyjne klasy wyższej pod lupą

Niektórzy wciąż sądzą, że w domach jednorodzinnych są one luksusem, jednak stosuje się je coraz częściej. Rekuperatory zapewniają nie tylko wydajną wentylację, ale także niższe rachunki za ogrzewanie.
(Cu)downe instalacje
instalacje i wyposażenie

Rury z miedzi – trwałe, odporne, higieniczne

W instalacjach wodnych są cenione za właściwości higieniczne i bakteriostatyczne, w grzewczych – za odporność na wysoką temperaturę i dyfuzję tlenu. To tylko wybrane zalety rur miedzianych. Pełna lista jest znacznie dłuższa.
Odkurzacz centralny bez kłopotów
instalacje i wyposażenie

Odkurzacz centralny bez kłopotów

W porównaniu z innymi domowymi instalacjami centralne odkurzanie wydaje się być łatwe do wykonania i niekłopotliwe w eksploatacji. Pod warunkiem jednak że nie popełni się błędów, które zniweczą oczekiwany efekt. Jak ich uniknąć? Jak naprawić ewentualne usterki?
Projekt domku ogrodowego
wokół domu

Gotowy projekt domku ogrodowego

Taki domek można wznieść na każdej działce. Dla kogoś obeznanego z podstawowymi konstrukcjami drewnianymi jego budowa nie będzie trudna. Mniej doświadczonym pomogą opis wykonania i rozrysowane detale. Powodzenia!
Co można wybudować bez pozwolenia
prawo i pieniądze

Altana, wiata, drewutnia, oczko wodne – co można wybudować bez pozwolenia

Altana, wiata, drewutnia, budynek gospodarczy, ogród zimowy, oczko wodne – podlegają przepisom Prawa budowlanego. Jakich formalności urzędowych wymagają obecnie, po niedawnej zmianie przepisów? Czy można je wybudować w dowolnym miejscu?
Dofinansowanie remontu
prawo i pieniądze

Jak zapłacić mniej za remont domu. Możliwości dofinansowania

Przed rozpoczęciem remontu warto się zorientować, czy istnieją możliwości obniżenia jego kosztów. Podpowiadamy, jak zapłacić niższy VAT za materiały budowlane, uzyskać kredyt z dopłatą lub premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej.