Przyłącz się do sieci

Instalacja gazowa w domu i na posesji

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie istnieje infrastruktura niezbędna do jego przesyłania.

Przyłącz się do sieci

Możliwość przyłączenia do sieci gazowej jest dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru działki pod budowę

fot. Andrzej Szandomirski

W domach, które są położone w zasięgu sieci gazowej, zwykle korzysta się z gazu ziemnego, bo jest wygodnym, ekologicznym i uniwersalnym paliwem. Jeśli rezygnujemy z zasilania gazem ziemnym domowych urządzeń grzewczych oraz kuchenek, to zazwyczaj ze względu na koszty inwestycyjne i eksploatacji, choć w porównaniu z wydatkami na inne źródła ciepła o podobnych walorach użytkowych można je z powodzeniem uznać za rozsądne.

Zdarza się, że bliskie sąsiedztwo gazociągu nie wystarczy, by móc z niego korzystać. Jeśli powstał dawno i nie był przez lata rozbudowywany, jego przepustowość może się okazać niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb rosnącej w danej okolicy liczby gospodarstw domowych, a rozbudowa na własny koszt zwykle przekracza możliwości indywidualnego inwestora. Poza tym taka inwestycja nie jest w stanie zwrócić się w rozsądnym czasie.

W artykule znajdziesz:

  • zasady przyłączenia domu do instalacji gazowej
  • wykaz niezbędnych formalności
  • informacje o materiałach i zasadach budowy przyłącza i wewnętrznej instalacji gazowej
  • warunki bezpiecznej eksploatacji instalacji gazowej
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU