Murator pomaga

Budowa ogrodzenia działki

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Odpowiadamy na pytanie, czy trzeba się grodzić, co o ogrodzeniach mówią nowe przepisy i jakie są wymagania techniczne, jeśli chodzi o ogrodzenie.

Czy trzeba się grodzić?

Oczywiście nie ma obowiązku ogrodzenia działki budowlanej, ale naszą tradycją jest stawianie solidnych płotów zarówno między sąsiednimi działkami, jak i od strony ulicy.

Przepisy prawa (rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, DzU z 2003 r. nr 47, poz. 401) zobowiązują jednak inwestorów do ogrodzenia terenu budowy ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych.

Sąsiedzi mogą wspólnie wybudować ogrodzenie w osi dzielącej ich granicy, ale gdy nie są w stanie dojść w tej sprawie do porozumienia – każdy z nich ma prawo wybudować je tylko na własnej posesji (jeżeli fundament sięga poza granicę, można zostać oskarżonym o jej naruszenie). Płot od strony ulicy nie może natomiast przekraczać linii rozgraniczającej drogi, nawet jeśli ta nie pokrywa się z granicą własności.

W artykule znajdziesz:

  • objaśnienia, czy i jakich formalności wymaga budowa nie tylko zwykłego płotu, ale i zjazdu z drogi na działkę oraz muru oporowego na granicy działek.

Dowiesz się też:

  • jaką szerokość musi mieć furtka i brama wjazdowa
  • w którą stronę mogą się otwierać
  • czy wolno postawić ogrodzenie, które skutecznie uniemożliwi intruzom wtargnięcie na posesję.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Agnieszka Witulska
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA