Zgłoszenie budowy

W nowym prawie budowlanym

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Dom jednorodzinny można już budować na zgłoszenie, nie czekając na wydanie decyzji o pozwoleniu. Jakie dokumenty musi przygotować inwestor? Kiedy będzie mógł rozpocząć budowę?

Zgłoszenie budowy
rys. Tomasz Wawer

Obowiązująca od 28 czerwca 2015 r. zmiana ustawy Prawo budowlane  wprowadziła wiele nowych zapisów dotyczących formalności urzędowych. Więcej inwestycji niż wcześniej podlega uproszczonej procedurze zgłoszenia, przy czym zależnie od rodzaju obiektu różne są wymogi co do dokumentacji, którą należy złożyć w urzędzie wraz ze zgłoszeniem. W niektórych wypadkach wymagany jest projekt budowlany. Poszerzył się również katalog prac zwolnionych zarówno z pozwolenia, jak i zgłoszenia.

W tabeli poniżej podajemy aktualną listę robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia oraz zwolnionych z wszelkich formalności.

W artykule znajdziesz:

  • wyliczenie tych obiektów budowlanych, które wymagają zgłoszenia w urzędzie, oraz tych, które obecnie nie wymagają żadnych formalności urzędowych.

Dowiesz się też, na czym dokładnie polega zmiana przepisów Prawa budowlanego w zakresie budowy i przebudowy domów jednorodzinnych i czy faktycznie nowa procedura ułatwia prowadzenie inwestycji.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2015 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA