Skromny, ale wygodny quasi-wiejski dom może spełnić oczekiwania dzisiejszych inwestorów. Zaprojektowano go ze styropianu i z betonu.
Dom nawiązuje do tradycyjnej zabudowy, lecz tylko pod względem proporcji i prostej formy bryły. Inne jego cechy, na przykład wygodny, łatwy do zmienienia układ funkcjonalny i niskie zapotrzebowanie na energię, są zgodne ze współczesnymi standardami.
Mowa o projekcie wyróżnionym w konkursie „Dom Dostępny na rok 2021”. Jury doceniło pracownię architekta Macieja Janeczka za „przekonującą współczesną adaptację tradycyjnego wzoru domu parterowego z dachem dwuspadowym”. Co należy przez to rozumieć?
Dom na planie prostokąta przekryto wysokim prostym dachem o kącie nachylenia 45o. Tej dobrze znanej w naszym krajobrazie architektonicznym formie architekt postarał się nadać nową jakość. Strefa wejścia połączona z wiatą samochodową oraz położony przy przeciwległej elewacji taras mają płaskie daszki. Dach pokryty blachą płaską nie ma okapu (od strony szczytów połać domykają nieco wystające ściany szczytowe), co tylko podkreśla oszczędny w wyrazie charakter bryły. Ozdobą jest drewniana oblicówka na fragmentach elewacji oraz trzy prześwity przebijające ściankę wiaty w symetrycznym układzie, które są zarazem skromną dekoracją fasady domu. Elewację urozmaicają okna dobrane w taki sposób, aby uzyskać korzystny bilans energetyczny. Od północnego wschodu i północnego zachodu zaplanowano wąskie i niewielkie, zaś na obu ścianach wychodzących na południe przeszklenia sięgają do ziemi.
W artykule znajdziesz:
- prezentację projektu domu zgłoszonego w konkursie „Muratora” na Dom Dostępny 2021
- wizualizacje projektu, plany domu, wysunki techniczne pokazujące układ konstrukcyjny
- opis rozwiązań architektonicznych (układ funkcjonalny wnętrza), budowlanych (ocieplenie, żelbetowa płyta fundamentowa, systemowa ściana z pustaków, konstrukcja dachu) oraz instalacyjnych (ogrzewanie, wentylacja)
- informacje, jak osiagnięto wymaganą przepisami wartość wskaźnika EP
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekci Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak/MACIEJ JANECZEK ARCHITEKT