Murator 7/2019

Ocieplenie domu – planowanie, koszty i realizacja
Izolacja termiczna ma ograniczyć straty ciepła dostarczanego do pomieszczeń przez urządzenia grzewcze, a latem chronić wnętrza przed przegrzaniem. Konieczność jej stosowania wynika z przepisów dotyczących wymagań związanych z oszczędnością energii. W pewnych sytuacjach brak dobrej izolacji cieplnej to powód zawilgocenia i zagrzybienia przegród.
Odbiór robót budowlanych w umowie - jak zabezpieczyć interesy inwestora
O właściwym uregulowaniu odbioru wykonanych prac należy pomyśleć już na etapie zawierania umowy o roboty budowlane. Warto w niej zapisać odpowiednie, kompletne i niebudzące wątpliwości postanowienia umowne.
Zaprojektowana sielanka - prezentacja domu
Historia tego domu i jego dwóch projektów pokazuje, jak ważne przy planowaniu jest uwzględnianie okoliczności - zarówno „pięknych okoliczności przyrody”, rodzinnych, jak i tych rynkowych. (Projekt domu: architekt Dawid Łapiński / Pracownia Architektoniczna XYZ)
Liczył się każdy metr - przebudowa niewielkiego domu
Przebudowa tego małego, na pozór zwykłego domu nie obyła się bez niespodzianek. Zaskakuje również efekt końcowy. W południowej ścianie dom nie ma okien, a ogród zlokalizowano przed wejściem. Dobrze się to sprawdza.
Zaplecze gospodarcze - jak je zaprojektować z głową
Kotłownia, schowek, pralnia, spiżarnia, garaż… Jak je zaprojektować, by było praktycznie i by dobrze wykorzystać każdy metr kwadratowy powierzchni. Od tego zależy, czy będzie się nam mieszkało wygodnie.
Zewnętrzne osłony okienne - jak ochronić się przed upałem w domu
Gdy za oknami upał, słońce może zamienić nasz dom w piekarnik. Dlatego warto się zastanowić nad jakimś zacienieniem. Żaluzje zewnętrzne, rolety, refleksole lub okiennice skutecznie postawią się natrętnym promieniom.
Montaż dużych przeszkleń
Stosowanie coraz większych konstrukcji okiennych to wyraźny trend we współczesnej architekturze. Dzięki nim wnętrza domów są lepiej doświetlone i wydają się przestronniejsze. Ale żeby duże okna nie sprawiały kłopotów użytkownikom, muszą być dobrze zamontowane.
Kostki brukowe na podjazd
Utwardzony podjazd to niemal obowiązkowy element każdej posesji. Na rynku jest wiele produktów, które można wykorzystać do jego budowy. Poprosiliśmy producentów, aby zarekomendowali wyroby zaliczane do różnego rodzaju kostek brukowych.
Dachówki produkujące energię - alternatywa dla paneli fotowoltaicznych
Pod względem pozyskiwania energii mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi, montowanymi na gotowych dachach. Dzięki temu, że są wbudowane w pokrycie dachowe, nie zaburzają jego estetyki.
Tynki cienkowarstwowe w systemach ociepleń
Najpopularniejszym rozwiązaniem budowlanym są ściany murowane, które ociepla się od zewnątrz i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Aby dobrze wybrać produkt na warstwę dekoracyjno-ochronną, warto poznać właściwości różnych rodzajów tynków elewacyjnych.
Twardy jak kamień - 5 sposobów na blat kuchenny
Blat kuchenny z naturalnego kamienia to rozwiązanie znane i sprawdzone od lat. Ale do wyboru są także inne materiały skutecznie z nim konkurujące.
Z kominem lub bez. Jak dobrze zbudować system wentylacyjny?
Każdy dom musi go mieć. Niekoniecznie mechaniczny, ale obowiązkowo sprawny i skuteczny. Jakie błędy łatwo popełnić podczas jego budowy? Jak ich uniknąć?
Aranżacja kuchni - nowoczesne baterie do zlewu
Oferta baterii kuchennych jest bardzo zróżnicowana. Można je kupić już za niewiele ponad sto złotych albo wydać na nie kilka tysięcy. Czym się różnią i jakie mają funkcje? Czym warto się kierować przy ich wyborze?
Klimatyzator do domu lub mieszkania. Jak kupić i zainstalować?
Jeśli chcesz chłodzić jedno wnętrze lub dużą, ale otwartą przestrzeń, wybierz urządzenie typu split. Jeżeli kilka osobnych pomieszczeń – lepiej zdecyduj się na multisplit z odpowiednią liczbą jednostek wewnętrznych.
Jak z pomysłem zagospodarować taras?
Letni salon to marzenie, które nierzadko staje się decydującym argumentem za podjęciem decyzji o budowie własnego domu. Jak go urządzić, aby to marzenie spełniło się idealnie? W jaki sposób stworzyć przytulny, wyjątkowy klimat?
Deszcz na zamówienie. Montaż instalacji nawadniania automatycznego
Coraz bardziej gorące i suche lata sprawiają, że podlewanie roślin staje się najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Niestety jest czasochłonne. Co zrobić, żeby nie spędzać długich godzin ze zraszaczem w dłoni? Założyć nawadnianie automatyczne.
Czy można ukarać grzywną za brak ekspertyzy
Jeśli nadzór budowlany zażąda od nas przedłożenia oceny lub ekspertyzy technicznej domu, a my nie spełnimy tego żądania, wykonanie tych opracowań może zostać zlecone na nasz koszt. Nakładanie grzywny administracyjnej w takiej sytuacji jest, zdaniem sądu, niedopuszczalne.
Zasady ogólne w najmie prywatnym. Jak rozliczyć podatek od najmu. Część 2
Możliwość odliczenia kosztów, a zwłaszcza amortyzacji, czyni czasami rozliczenie na zasadach ogólnych bardzo korzystnym. Przed wyborem sposobu opodatkowania warto więc porównać wysokość ryczałtu i podatku dochodowego w skali całego roku.
Dom o powierzchni do 35 m2. Czy wymaga pozwolenia na budowę?
Takie domy są często reklamowane nie tylko jako niewymagające pozwolenia, ale też jako świetna alternatywa dla znacznie droższych mieszkań w mieście. To nie zawsze jest prawda.
Umowa dożywocia - alternatywa dla sprzedaży, darowizny i zapisania nieruchomości w testamencie
Ta forma przeniesienia własności nieruchomości może być bardzo korzystna dla osób starszych o niskich dochodach. W ten sposób mogą sobie zapewnić prawo do dalszego zamieszkiwania dotychczasowego lokum i jednocześnie uzyskać środki na utrzymanie do końca życia.