Umowa dożywocia

Alternatywa dla sprzedaży, darowizny i zapisania nieruchomości w testamencie

Iwona Sysik-Oliwa
Iwona Sysik-Oliwa

Ta forma przeniesienia własności nieruchomości może być bardzo korzystna dla osób starszych o niskich dochodach. W ten sposób mogą sobie zapewnić prawo do dalszego zamieszkiwania dotychczasowego lokum i jednocześnie uzyskać środki na utrzymanie do końca życia.

Właściciel nieruchomości może przenieść prawo własności na określoną osobę w zamian za dożywotnie utrzymanie lub inne określone świadczenia. Z chwilą zawarcia takiej umowy zbywca nieruchomości staje się dożywotnikiem, a nabywca zobowiązanym z umowy dożywocia. Powinien on wypełniać względem dożywotnika wszystkie obowiązki zawarte w umowie.

Prawo dożywocia może przysługiwać kilku osobom, na przykład małżonkom, którzy przenoszą własność wspólnej nieruchomości na osobę trzecią. Możliwe jest również ustanowienie prawa dożywocia na rzecz osoby bliskiej zbywcy niebędącej współwłaścicielem zbywanej nieruchomości (na przykład na rzecz jego rodziców, dzieci lub partnera życiowego).

Przedmiotem umowy dożywocia może być każda nieruchomość (gruntowa lub lokalowa), gospodarstwo rolne, udział we współwłasności nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego lub udział w takim prawie.

umowa-dozywocia.jpeg
fot. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • jak sporządzić umowę dożywocia
  • jakie korzyści ma z niej dożywotnik
  • kiedy można zamienić dożywocie na rentę, a kiedy rozwiązać umowę
  • czy nabywca nieruchomości związany umową dożywocia może ją sprzedać
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2019 Tekst Iwona Sysik-Oliwa, radca prawny
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA