Z kominem lub bez
Jak dobrze zbudować system wentylacyjny
Każdy dom musi go mieć. Niekoniecznie mechaniczny, ale obowiązkowo sprawny i skuteczny. Jakie błędy łatwo popełnić podczas jego budowy? Jak ich uniknąć?
Zadaniem systemu wentylacji jest dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza zewnętrznego i usuwanie z nich powietrza o obniżonej zawartości tlenu, za to o podwyższonym stężeniu substancji będących wynikiem działalności człowieka (palenia papierosów, gotowania, prania) oraz emitowanych przez materiały budowlane i wykończeniowe. Większość tych zanieczyszczeń niekorzystnie oddziałuje na człowieka, niektóre niszczą budynek i elementy jego wyposażenia (wilgoć) oraz pogarszają jakość i bezpieczeństwo pracy gazowych urządzeń grzewczych, kuchenek oraz kominków (niedobór tlenu).
Intensywność wymiany powietrza, jaką ma zapewnić system wentylacji, musi być na odpowiednim poziomie. Nie może być zbyt słaba, ale też nie powinna być nadmierna, aby zimą nie powodować obniżenia wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych ani nie zwiększać niepotrzebnie wydatków na podgrzewanie powietrza wentylacyjnego. System musi więc być przede wszystkim jak najlepiej dopasowany do potrzeb użytkowników i sposobu, w jaki będzie eksploatowany budynek, a w ślad za ...
W artykule znajdziesz:
- warunki prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej
- zasady prowadzenia kanałów i montażu elementów nawiewnych wentylacji mechanicznej
- sposoby na ograniczenia hałasu wentylacji mechanicznej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych