Dachówki produkujące energię
Pod względem pozyskiwania energii mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi, montowanymi na gotowych dachach. Dzięki temu, że są wbudowane w pokrycie dachowe, nie zaburzają jego estetyki.
Systemy, w których panele fotowoltaiczne są wbudowane w pokrycie dachowe nazywa się często BIPV (skrót od angielskiej nazwy Building Integrated Photovoltaics). Pierwsze takie rozwiązania były dostępne już na rynku amerykańskim kilkanaście lat temu. Jednak były to produkty zupełni innej klasy - miały dużo gorszą wydajność (sprawność nie przekraczała 10%) i znacznie wyższą cenę. Przełom w tej technologii nastąpił po zmianie materiałów wykorzystywanych do ich produkcji, dzięki czemu sprawność modułów fotowoltaicznych wzrosła niemal dwukrotnie.
Takie produkty oferują zarówno producenci fotowoltaiki, jak i producenci pokryć dachowych. Ich podstawową cechą wspólną jest to, że są zintegrowane z pokryciem dachowym, czyli zamontowane na połaci zamiast fragmentu pokrycia. Elementy fotowoltaiczne mają różne wymiary, więc można je wkomponować niemal w dowolne pokrycie.
W artykule znajdziesz:
- informacje o produktach dostępnych na rynku
- parametry elementów fotowoltaicznych - wymiary, moc
- wskazówki montażowe
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych