Nowe i ciekawe

Dachówki produkujące energię

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Pod względem pozyskiwania energii mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi, montowanymi na gotowych dachach. Dzięki temu, że są wbudowane w pokrycie dachowe, nie zaburzają jego estetyki.

fotowoltaika.jpeg
Modne obecnie proste dachy kryte dachówką płaską także mogą pozyskiwać czystą energię na potrzeby mieszkańców. Pozwalają na to panele fotowoltaiczne montowane w płaszczyźnie pokrycia fot. BRAAS

Systemy, w których panele fotowoltaiczne są wbudowane w pokrycie dachowe nazywa się często BIPV (skrót od angielskiej nazwy Building Integrated Photovoltaics). Pierwsze takie rozwiązania były dostępne już na rynku amerykańskim kilkanaście lat temu. Jednak były to produkty zupełni innej klasy - miały dużo gorszą wydajność (sprawność nie przekraczała 10%) i znacznie wyższą cenę. Przełom w tej technologii nastąpił po zmianie materiałów wykorzystywanych do ich produkcji, dzięki czemu sprawność modułów fotowoltaicznych wzrosła niemal dwukrotnie.

Takie produkty oferują zarówno producenci fotowoltaiki, jak i producenci pokryć dachowych. Ich podstawową cechą wspólną jest to, że są zintegrowane z pokryciem dachowym, czyli zamontowane na połaci zamiast fragmentu pokrycia. Elementy fotowoltaiczne mają różne wymiary, więc można je wkomponować niemal w dowolne pokrycie.

W artykule znajdziesz:

  • informacje o produktach dostępnych na rynku
  • parametry elementów fotowoltaicznych - wymiary, moc
  • wskazówki montażowe
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2019 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR