Klimatyzator do domu lub mieszkania

Jak kupić i zainstalować

Jarosław Kamiński
Jarosław Kamiński
Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Jeśli chcesz chłodzić jedno wnętrze lub dużą, ale otwartą przestrzeń, wybierz urządzenie typu split. Jeżeli kilka osobnych pomieszczeń – lepiej zdecyduj się na multisplit z odpowiednią liczbą jednostek wewnętrznych.

O potrzebie chłodzenia powietrza często zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy upał w mieszkaniu staje się nieznośny. Wiele osób pod wpływem impulsu lub w nadziei na szybkie rozwiązanie problemu kupuje wówczas klimatyzator przenośny. To jednak tylko półśrodek. Komfortową temperaturę we wnętrzu domu lub mieszkania pozwoli uzyskać dopiero odpowiednio dobrany i poprawnie zamontowany klimatyzator stacjonarny, typu split lub multisplit. Wiele modeli takich urządzeń można wykorzystywać także do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych. Na jaki zakres prac i na jaki wydatek trzeba się przygotować?

montaz-klimatyzatora.jpeg
Klimatyzator typu split, z estetyczną i pracującą cicho jednostką wewnętrzną, pozwoli w upalne letnie dni zapewnić komfortową temperaturę w nasłonecznionym wnętrzu fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • zalety i ograniczenia klimatyzatorów split
  • zasady doboru mocy kilmatyzatora
  • relację fotograficzną z montażu klimatyzatora split
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2019 Tekst Jarosław Kamiński, Małgorzata Drobnik
Zdjęcia Piotr Mastalerz
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA