Tynki cienkowarstwowe w systemach ociepleń
Najpopularniejszym rozwiązaniem budowlanym są ściany murowane, które ociepla się od zewnątrz i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Aby dobrze wybrać produkt na warstwę dekoracyjno-ochronną, warto poznać właściwości różnych rodzajów tynków elewacyjnych.
Tynki cienkowarstwowe stosowane w systemach ociepleniowych ETICS nie muszą wyrównywać ścian jak niegdyś grube tynki tradycyjne nakładane bezpośrednio na mur. Powierzchnia ocieplenia wykonanego ze styropianu albo wełny mineralnej jest w razie konieczności wyrównywana przez szlifowanie. Warstwa wykończeniowa nie musi być gruba, bo jej zadaniem jest dekoracja elewacji i jej ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Tynki cienkowarstwowe są oferowane w dwóch podstawowych wersjach dekoracyjnych, czyli o wzorze baranka lub kornika. Gama kolorów jest przeogromna, z tym że każdy rodzaj tynku oraz producent ma swoją paletę. Nowoczesne tynki elewacyjne zawierają specjalne modyfikatory zapewniające wysoką odporność na wpływy atmosferyczne, uderzenia, porost glonów i grzybów.
W artykule znajdziesz:
- opis różnych rodzajów tynku - silikatowych, akrylowych, mineralnych, silikatowych oraz modyfikowanych - które są stosowane na ocielenie
- praktyczne podpowiedzi, jak dobrać rodzaj tynku do warunków środowiska, w którym stoi dom
- informacje, które tynki nie degradują się pod wpływem wilgoci, smogu, naprężeń termicznych i mechanicznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych