spis treści

Murator 8/2013

Nowe warunki techniczne dla budynku
rozmowy o budowaniu

Nowe warunki techniczne dla budynku – zmiany w przepisach

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmienia niektóre minimalne parametry techniczne budynków. Czas do 1 stycznia 2021 r. podzielono na etapy. Każdy kolejny zaostrza wymogi izolacyjności cieplnej i udział energii odnawialnej w ogrzewaniu. Na końcu tej drogi jest... dom energooszczędny?
Nie ma to jak lokalna inicjatywa
rozmowy o budowaniu

Nie ma to jak lokalna inicjatywa

Potrzebna jest oddolna inicjatywa mieszkańców i decyzja rady miasta lub gminy, by znalazły się pieniądze na utwardzenie Waszej ulicy, doprowadzenie wodociągu i kanalizacji. Jest prawo, jest droga – przetestowali to na Kartuskiej w Bydgoszczy.
Zaprojektowana historia
architektura i wnętrza

Dom jak stary budynek przemysłowy

Odmieniec – w niczym nie przypomina willi z sąsiedztwa. A jednak – biała kostka połączona szkłem z domem wyglądającym na wiekowy budynek przemysłowy tworzy harmonijną całość i pięknie prezentuje się na tle lasu.
Spokojna przystań pod dębem
architektura i wnętrza

Wygodny dom z poddaszem – spokojna przystań dla czteroosobowej rodziny

Sąsiedztwo 200-letniego dębu poddaje dom próbie. Nie tylko liści i żołędzi, które sypią się na dach. To także sprawdzian urody i klasy. Nie można zbudować byle czego. Sprawdźmy, jak zdała ten egzamin „Spokojna przystań” (Murator M36b – wariant II).
Jak kupować dachówki ceramiczne
architektura i wnętrza

Jak kupować dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne wciąż utrzymują wysoką cenę. Dlatego zakupiony materiał powinien spełniać nasze oczekiwania.
W okryciu z drewna
architektura i wnętrza

Drewno na elewacji – pomysły i inspiracje

Ma za sobą długą przeszłość, a jednak projekty nowych domów przekonują, że drewno wykańczające elewacje może być bardzo nowoczesne. Doskonale prezentuje się nie tylko w towarzystwie tradycyjnych materiałów, ale także obok betonu czy stali.
Jak kupować blat kuchenny
architektura i wnętrza

Przewodnik po blatach kuchennych

Za jego metr kwadratowy można zapłacić zaledwie kilkadziesiąt złotych albo… kilkanaście razy więcej. Blaty kuchenne bardzo różnią się nie tylko ceną i wyglądem, ale także odpornością na trudne kuchenne warunki.
Ten sam dom w dwóch standardach
architektura i wnętrza

Ten sam dom w dwóch standardach energetycznych. Wyróżnienie w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Oba domy mają prostą bryłę, niesymetryczny dach i zostały oparte na planie trapezu – architekt wykorzystał te same środki architektoniczne, projektując w dwóch różnych standardach energetycznych.
Wejście do domu
dom jak nowy

Wejście do domu. Jak je wyremontować, by dom zyskał atrakcyjniejszy wygląd?

Drzwi wejściowe, schody, ogrodzenie, furtka i przedsionek są wizytówką domu. Czasem wystarczy przebudowa tylko tej części, by dom zmienił charakter – z ponurego stał się otwarty i zapraszający do wejścia. Jak robiąc niedużą zmianę, można osiągnąć duży efekt?
Okładzino, trwaj!
budowa i remont

Mocowanie okładziny ceramicznej – zaprawy klejące do zadań specjalnych

Aby uniknąć problemów z zamocowaniem trudnych okładzin na trudnych podłożach, w przeważającej większości przypadków należy stosować elastyczną zaprawę klejącą klasy C2. W niektórych sytuacjach trzeba zastosować jej mocniejsze odmiany.
Taras na tip-top
budowa i remont

Szczelny taras na piętrze

Taras, który stanowi zadaszenie parteru, jest częstym, ale trudnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych budynkach. Pokazujemy, jak zrobić warstwy hydroizolacji i okładzinę wykończeniową, żeby mieć stuprocentową pewność, że nie będzie przeciekał.
Hydroizolacje z pap i folii
budowa i remont

Hydroizolacje z pap i folii

Naprawa fundamentów w wykończonym domu może być nie tylko bardzo kłopotliwa, ale też bardzo kosztowna. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i starannie je zabezpieczyć przed wilgocią i wodą. Oto kilka praktycznych wskazówek do wykorzystania, jeśli będziemy chcieli zastosować materiały rolowe.
Granulowane izolacje
budowa i remont

Granulowane izolacje termiczne

Ta postać termoizolacji świetnie się sprawdza w miejscach, które trudno ocieplić płytami czy matami w sposób pozwalający zachować ciągłość ocieplenia. Nadaje się zarówno do nowo budowanych, jak i do remontowanych domów.
Stolarka ciepło i szczelnie zamontowana
budowa i remont

Ciepły i szczelny montaż drzwi oraz okien

Projektuje się coraz cieplejsze ściany. Można też kupić wysokiej klasy termoizolacyjne okna i drzwi. Co należy zrobić, aby w pełni wykorzystać ich zalety?
Drugie życie drewnianych domów
budowa i remont

Przenoszenie domów drewnianych

Kupno i przeniesienie starego domu może być w trudnych czasach sposobem na niedrogie pozyskanie własnego kąta. Rozebranie i ponowne złożenie budynku z drewna to zadanie na jeden sezon budowlany.
Komfortowa inwestycja
instalacje i wyposażenie

Komfortowa inwestycja. Przegląd klimatyzatorów

Dom, w którym się mieszka przez cały rok, musi być ogrzewany. Jednak czy nie powinien być również chłodzony? Latem wiele osób marzy o tym, żeby był. Nie ma co się dłużej męczyć – decydujemy się na klimatyzator.
Gaz z własnego zbiornika
instalacje i wyposażenie

Gaz z własnego zbiornika

Ogrzewanie gazem z własnego zbiornika w praktyce jest mniej więcej o połowę droższe niż tym z gazociągu. Ale w wielu sytuacjach i tak trudno znaleźć lepsze rozwiązanie. Jakie właściwości ma propan i co zrobić, by móc z niego korzystać?
Jak kupować kocioł na pelety
instalacje i wyposażenie

Jak kupować kocioł na pelety

Zakup kotła na pelety to wydatek kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co można otrzymać w zamian? Jakimi kryteriami się kierować, wybierając kocioł?
Ciepło na wczasach
rozmowy o budowaniu

Jak ogrzać pensjonat?

Z jakich urządzeń grzewczych mogą być zadowoleni właściciele pensjonatów? Co należy brać pod uwagę, szukając źródła ciepła do tego typu obiektu?
Co posadzić w cieniu
wokół domu

Co posadzić w cieniu

W prawie każdym ogrodzie znajdują się ocienione zakątki. Mają opinię miejsc trudnych dla roślin. Czy słusznie?
Murki w ogrodzie
wokół domu

4 sposoby na murki, które ozdobią ogród

Stabilizują skarpy i zdobią. Budowane są nawet na płaskich działkach, żeby umocnić ziemię wokół tarasu czy wyeksponować rośliny posadzone na podwyższonych rabatach. Można je zrobić samodzielnie.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: piwonie, maki, rośliny cebulowe

Zadbany ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Radzimy, jak się zatroszczyć o rośliny cebulowe i piwonie, aby wiosną znów zachwycały. wyjaśniamy także, dlaczego należy usuwać pędy kwiatostanowe.
Zastępstwo inwestycyjne
prawo i pieniądze

Inwestor zastępczy. Jak zawrzeć umowę o zastępstwo inwestycyjne

Nie masz czasu, żeby się zaangażować w budowę, albo brakuje Ci wiedzy i doświadczenia, żeby zorganizować proces budowlany? Możesz zatrudnić inwestora zastępczego, który zrobi to za Ciebie. Oczywiście, nie za darmo...
Domek letniskowy
prawo i pieniądze

Domek letniskowy

Bez względu na to, czy chcemy na działce rekreacyjnej wybudować solidny dom letniskowy, czy postawić na niej domek kontenerowy (tak zwany domek holenderski), musimy uzyskać zgodę urzędu, żeby nie narazić się na zarzut samowoli budowlanej i konsekwencje finansowe.
Gdy dom ma wady
prawo i pieniądze

Kto odpowiada za wady domu? Kiedy domagać się odszkodowania?

Pękający komin, krzywe ściany, odpadający tynk to częste problemy, które ujawniają się po wybudowaniu domu. W przypadku wadliwego wykonania obiektu często zdarza się, że za taki stan rzeczy odpowiada kilka podmiotów: wykonawca, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego. Kiedy możliwe jest odszkodowanie?