Zastępstwo inwestycyjne
Jak zawrzeć umowę
Nie masz czasu, żeby się zaangażować w budowę, albo brakuje Ci wiedzy i doświadczenia, żeby zorganizować proces budowlany? Możesz zatrudnić inwestora zastępczego, który zrobi to za Ciebie. Oczywiście, nie za darmo...
W umowie o zastępstwo inwestycyjne inwestor zastępczy zobowiązuje się wobec inwestora bezpośredniego do dokonania czynności prawnych i/lub wykonania usług w zakresie przygotowania i organizacji procesu inwestycyjnego, zapewnienia należytego jego przebiegu oraz przeprowadzenia rozliczenia inwestycji. W ramach tej umowy inwestor zastępczy zobowiązuje się do starannego działania i powinien on wykonywać swoje zobowiązanie w sposób zapewniający osiągnięcie celu, jakim jest wykonanie obiektu budowlanego (robót budowlanych).
W praktyce spotykamy dwa typy umów o zastępstwo inwestycyjne. Pierwszy z nich nazywany jest umową typu powierniczego, drugi – umową pełnomocniczą lub przedstawicielską (w tabeli poniżej wyjaśniamy różnice). Wybór trzeba przemyśleć, a jeśli zdecydujemy się na umowę powierniczą, należy ją starannie opracować, bo cechuje się dużą samodzielnością inwestora zastępczego. Można w niej jednak zamieścić postanowienia zakładające konieczność uzyskania zgody inwestora bezpośredniego na przykład na zawarcie umów określonej treści lub wybór kontrahenta.
W artykule znajdziesz:
- porady, jakie czynności/obowiązki zlecić w umowie inwestorowi zastępczemu i jak je egzekwować
- wyjaśnienie, czy inwestor zastępczy ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowy przebieg budowy
- wskazanie różnic między dwoma typami umów o zastępstwo inwestycyjne i skutków ich zawarcia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych