Nowe warunki techniczne dla budynku
Co się zmieni w przepisach?
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmienia niektóre minimalne parametry techniczne budynków. Czas do 1 stycznia 2021 r. podzielono na etapy. Każdy kolejny zaostrza wymogi izolacyjności cieplnej i udział energii odnawialnej w ogrzewaniu. Na końcu tej drogi jest... dom energooszczędny?
Zbiorem norm, które muszą spełniać budynki i ich otoczenie, są Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy określają między innymi minimalne wymagania energetyczne, jakie muszą spełniać przegrody i inne elementy budynku. Te paragrafy zmieniają się często – ostatni raz w 2009 r. Kluczowym parametrem jest izolacyjność termiczna – czyli to, jak skutecznie ściany, okna, dach chronią przed utratą ciepła.
W latach 60. dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ściany wynosiła 1,16-1,42 W/(m2.K); w latach 80. – 0,75 W/(m2.K).
– To dużo, ale wtedy były inne priorytety i mało kto mówił o racjonalizacji zapotrzebowania na ciepło – komentuje prof. Leszek Laskowski z Politechniki Warszawskiej. – Panowało przekonanie, że dom może być i z blachy, a kocioł właściwej mocy zawsze uda się dobrać... – dodaje.
Od 2009 r. ściana nie może ...
W artykule znajdziesz:
- rozważania na temat zmian wprowadzonych przez warunki techniczne, które weszły w życie w 2013 r.
Artykuł porusza kwestie poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce, pojęcia domów „o niemal zerowym zużyciu energii”, sposobów pozyskiwania energii dla budynków ze źródeł odnawialnych, izolacji ścian, doboru okien o właściwych parametrach cieplnych, wentylacji budynku, pojęć energii pierwotnej, użytkowej i końcowej.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych