Taras na tip-top
Szczelny taras na piętrze
Taras, który stanowi zadaszenie parteru, jest częstym, ale trudnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych budynkach. Pokazujemy, jak zrobić warstwy hydroizolacji i okładzinę wykończeniową, żeby mieć stuprocentową pewność, że nie będzie przeciekał.
W pogodne dni słońce ogrzewa taki taras od rana do nocy. Zimą będzie musiał czasem jednego dnia wytrzymać tęgi mróz i palące słońce oraz udźwignąć obfite opady śniegu. Wiosną i jesienią przyjmie dużo deszczu, a latem wysoka temperatura rozgrzeje materiały. Tu elementy konstrukcyjne i wykończeniowe nieustannie pracują.
Płyta stropowa została wykonana z betonu wodoszczelnego. Po czterech tygodniach, kiedy wyschła, zrobiono na niej wylewkę cementową nadającą jednoprocentowy spadek (1 cm na 1 m długości). Założeniem było odprowadzenie wody z tak dużej powierzchni jedynie dwoma rurami spustowymi zamocowanymi na ścianie zewnętrznej (równoległej do ściany piętra nad tarasem). Należało więc uzyskać spadek tylko w kierunku tej ściany. Wzdłuż niej zbudowano koryto odpływowe ze spadkiem 0,5%, którym woda będzie ściekać do dwóch rur spustowych umieszczonych mniej więcej w połowie długości ściany oraz na jej końcu.
W artykule znajdziesz:
- informacje, jak ocieplić taras z pełną balustradą, aby na jego obrzeżach nie było liniowych mostków cieplnych
- szczegółowy opis, jak poprawnie zrobić hydroizolację tarasu i jego odwodnienie
- wskazówki, jak wykończyć nawierzchnię tarasu
- rysunki techniczne pokazujące przekrój przez taras i system odwodnienia
- zdjęcia pokazujące detale wykonawcze
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych