Ciepło na wczasach
Z jakich urządzeń grzewczych mogą być zadowoleni właściciele pensjonatów? Co należy brać pod uwagę, szukając źródła ciepła do tego typu obiektu?
Pensjonat to nie dom jednorodzinny. Wczasowicze raz są, raz ich nie ma. Często się zdarza, że jakaś część budynku jest niezamieszkana i wówczas nie ma sensu jej ogrzewać. Podobnie z ciepłą wodą użytkową – po co podgrzewać jej duży zapas w zbiorniku, jeśli niewiele osób z niej skorzysta? Ale przecież w każdej chwili może się pojawić ktoś, kto zechce wynająć pokój, i wtedy lepiej by było, żeby w nim nie zmarzł i mógł się umyć w gorącej wodzie.
Wynajmowanie pokoi ma sens, jeżeli się na tym zarabia. Ceny wynajmu muszą być rozsądne, trzeba zatem zadbać o jak najniższe koszty utrzymania, a te w dużym stopniu zależą od kosztów ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody do mycia.
Najmniej kosztuje ogrzewanie paliwami stałymi, ale nie jest ono wygodne – kotły na węgiel wymagają stałej obsługi i nadzoru. Droższe, ale pozbawione ...

Czy ogrzewanie może być atrakcją turystyczną? Kominek czy piec na drewno może sprawić, że goście pensjonatu będą się w nim dobrze czuć. A żeby nie musieli zanadto przejmować się obsługą takiego urządzenia, warto wybrać piec na pelety z automatycznym dozowaniem paliwa
fot. Piotr Mastalerz
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Współpraca Andrzej T. Papliński