spis treści

Murator 9/2013

Kolektory dla wytrwałych
rozmowy o budowaniu

Kolektory w Suchej Beskidzkiej

Prawie dwa i pół tysiąca domów prywatnych w powiecie suskim z siedzibą w Suchej Beskidzkiej ma kolektory. Dzięki uporowi urzędników starostwa udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 85% inwestycji. Mogli mieć połowę, lecz naczelnik Paweł Dyrcz powiedział: – To nas nie satysfakcjonuje...
W domu i w zagrodzie
architektura i wnętrza

Dom jak wiejska zagroda

Dom z daleka przypomina tradycyjną wiejską zagrodę. Widoczne z bliska szerokie przeszklenia i nagi betonowy strop w środku zdradzają jego współczesny charakter.
Komfortowy wjazd
architektura i wnętrza

Komfortowe i efektowne bramy garażowe

Samochód jest dziś prawie członkiem rodziny. Nic więc dziwnego, że bramy odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. Często są to jedyne drzwi, jakie pokonujemy, wchodząc do domu. Warto więc dobrać je tak, aby żyło nam się z nimi wygodnie.
Urządzamy pokój ucznia
architektura i wnętrza

Urządzamy pokój ucznia

W pokoju ucznia jednym z najważniejszych mebli jest biurko. Poznajcie odpowiedzi na pytania: gdzie postawic biurko w pokoju, jakie powinno byc biurko dla ucznia i jakie dobrac krzesło.
By schody nie dawały w kość
architektura i wnętrza

Schody w domu. 6 typowych błędów w projekcie

Źle wyliczone stopnie, męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie – zadbaj, by te problemy nie pojawiły się w Twoim domu. Wielu z nich można uniknąć.
Ceramiczne ramy dla ognia
architektura i wnętrza

Kominek kaflowy – ceramiczne ramy dla ognia

Są dekoracyjne i jednocześnie praktyczne – akumulują ciepło, dzięki czemu grzeją długo po wygaśnięciu paleniska. Dawniej budowano z nich piece i kuchnie kaflowe, dziś z wdziękiem pełnią funkcję obudowy kominków.
NF40 za miastem
architektura i wnętrza

Dom energooszczędny w zabudowie wiejskiej. Wyróżnienie w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Ten dom jest nawiązaniem do typowych wiejskich zabudowań – jak one ma dwuspadowy dach i plan prostokąta. Sam jednak typowy nie jest.
Dach
dom jak nowy

Remont dachu

To on z reguły przesądza o wyglądzie budynku. Zmiana kształtu połaci, zadaszenie wejścia, a nawet sama wymiana pokrycia mogą całkowicie odmienić dom.
Czas na styropian
budowa i remont

Czas na styropian

Podstawowym zadaniem styropianu jest termoizolacja, ale w nowoczesnych technologiach budowlanych materiał ten jest także szalunkiem traconym, wypełnieniem stropu, a nawet konstrukcją.
Strop drewniany? Czemu nie!
budowa i remont

Strop drewniany? Czemu nie!

Te o najprostszej konstrukcji są szybkie w budowie i tanie. Wzbogacone o izolacje akustyczne mogą osiągnąć wysoki standard użytkowy.
Dachowy dylemat
budowa i remont

Izolacja dachu: papa na deskach czy membrana na krokwiach?

Chcąc wykończyć dach pokryciem profilowanym, trzeba podjąć decyzję, czy izolację utworzy papa na sztywnym poszyciu, czy membrana dachowa układana wprost na krokwiach. Już za chwilę pozbędziecie się wątpliwości.
Podłoga z kanałem na grzejnik
budowa i remont

Podłoga z kanałem na grzejnik

Podłoga służy nie tylko do chodzenia i ozdoby wnętrza. Może być miejscem zamontowania systemu grzewczego. Grzejniki kanałowe są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Oto podstawowe zasady budowy kanału i doboru grzejników.
Jak kupować drzwi antywłamaniowe
budowa i remont

Jak kupować drzwi antywłamaniowe

Dom jednorodzinny musi zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i ich mieniu. Dlatego w wejściu trzeba zamontować drzwi antywłamaniowe. Im lepsze, tym dłużej złodziej będzie zmagał się z ich otworzeniem.
Szkło w oknach
budowa i remont

Rodzaje szkła w oknach

Czy kupując okna, zastanawiamy się, jaki rodzaj szkła jest w nich zastosowany? Nie zawsze. A warto to robić, gdyż od rodzaju szkła zależą właściwości okna.
Jak dobrze wyjść na taras!
budowa i remont

Szerokie drzwi na taras

Wielkie, szerokie drzwi wiodące z salonu do ogrodu to ozdoba każdego domu. Przedstawiamy trzy ich rodzaje i podpowiadamy, jak należy je prawidłowo montować.
Test farb i impregnatów do drewna
budowa i remont

Test farb i impregnatów do drewna

Góralskie przysłowie „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” zastąpiliśmy naszym – „Jak nie przetestujesz, to nie pomalujesz”. Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami domowym sposobem przetestować farby i impregnaty do drewna. Oto, co się okazało.
Zniszczone – wygładzone
budowa i remont

Dwa sposoby na wygładzenie zniszczonych ścian

Stare, sfatygowane, nierówne ściany można odnowić, układając na nich gładź. Jak jednak cieniutka warstwa gładzi ma ukryć odspojenia, dziury i większe nierówności? Jest na to sposób.
Na stałe
instalacje i wyposażenie

Przegląd kotłów na węgiel i biomasę

Jeśli ktoś szuka taniego ogrzewania, to niewątpliwie odpowiedni dla niego jest kocioł na paliwo stałe. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Domowe SPA
instalacje i wyposażenie

Jak urządzić domowe SPA: sauna i łaźnia parowa

Można je urządzić w każdym domu, a nawet mieszkaniu. To nie musi być kosztowna inwestycja. Jednak na prawdziwy komfort można liczyć tylko wtedy, gdy się je dobrze zaplanuje, a przy budowie będzie korzystać z materiałów najwyższej jakości.
Komfortowo z alarmem
instalacje i wyposażenie

Różne funkcje instalacji alarmowej w domu

Alarm kojarzy się raczej z bezpieczeństwem, a nie z wygodą. Może mieć jednak na nią niemały wpływ, gdy go wykorzystamy do sterowania wieloma urządzeniami w domu.
Wokół tradycji
wokół domu

Inspiracje: 17 ogrodzeń w tradycyjnym stylu

Ładne, dobrze dobrane ogrodzenie podkreśla architekturę budynku. Jakie wybrać, żeby pasowało do domu utrzymanego w tradycyjnym stylu? Wybór jest naprawdę duży.
Rośliny na piasku
wokół domu

Rośliny na piasku. Inspiracje do ogrodu z piaszczystą glebą

To, jak wygląda ogród, w dużym stopniu zależy od ziemi. Najlepiej, jeśli jest próchniczna i żyzna. Co jednak mają zrobić właściciele mniej zasobnych działek, na których gleba bardziej niż czarnoziem przypomina morski piasek?
Jak zmienić plan miejscowy
prawo i pieniądze

Jak zmienić plan miejscowy – wzory pism

Nowy plan miejscowy może uniemożliwić lub znacznie utrudnić realizację zamierzonych przez nas inwestycji. Nie jesteśmy w takiej sytuacji całkowicie bezradni. Mamy możliwość wpływu na proces uchwalania planu. A jeśli plan wszedł już w życie, są dwie drogi, by zmienić niekorzystne dla nas ustalenia.
Ochrona danych osobowych
prawo i pieniądze

Ochrona danych osobowych a dostęp do informacji publicznych

Dane inwestorów i właścicieli nieruchomości trafiają do rejestrów urzędowych. Można się z nich sporo dowiedzieć na przykład o sąsiadach. Które informacje są powszechnie dostępne, a które nie?