spis treści

Murator 1/2015

Schody żelbetowe czy drewniane?
ważne wybory

Schody żelbetowe czy drewniane?

Wybór schodów to konfrontacja estetyki z funkcjonalnością. Chcemy mieć schody ładne, ale zależy też nam na tym, żeby były wygodne, solidne i łatwe do utrzymania w dobrym stanie. Dylemat: drewniane czy żelbetowe okazuje się trudny do rozstrzygnięcia. Przeanalizujemy zatem wady i zalety jednych oraz drugich.
Dom śląski dziś
architektura i wnętrza

Połączenie tradycji z nowoczesnością na śląskim osiedlu

Nowe domy stoją w równych pierzejach po obu stronach ulicy. Białe tynkowane ściany, wysokie czerwone dachy, szlachetna prostota formy i doskonały ład przestrzenny. To nie sen urbanisty idealisty, ale rzeczywistość, w dodatku wiejska.
Co może być za rogiem
architektura i wnętrza

Udana realizacja projektu od lat chętnie wybieranego przez inwestorów

„Dom za rogiem” to projekt od lat chętnie wybierany przez inwestorów. Mimo upływu czasu podział wnętrza pozostał taki sam, natomiast zmieniały się elewacje – zgodnie z tym, jak dojrzewały gusty estetyczne budujących.
Generalnie o lukarnie
architektura i wnętrza

Lukarna w dachu. Wady i zalety tego rozwiązania

Doświetla pomieszczenia poddasza i poprawia ich funkcjonalność. Może być ozdobą nawet skromnej bryły. Wybierając projekt domu z lukarną, warto wiedzieć o niej jak najwięcej.
Zogniskowane na tradycji
architektura i wnętrza

Inspiracje: 23 kominki w tradycyjnym stylu

Kominki w dawnym stylu wciąż rozpalają naszą wyobraźnię. Nawiązywanie do tradycji często daje lepsze efekty niż podążanie za modą.
Sposób na ceglaną ścianę
budowa i remont

Ceglana ściana. Pomysły na wykorzystanie cegły we wnętrzu

Sposobów na użycie ceglanego wątku w aranżacji wnętrza jest wiele. Ściana z cegły może być ścianą działową bądź tylko elementem dekoracji. Murek z cegieł wykorzystamy jako bazę barku w kuchni, balustradę schodów czy obudowę kominka. Przedstawiamy ciekawe pomysły na ceglaną ścianę.
Okna według wymagań na rok 2021
budowa i remont

Okna według wymagań na rok 2021

Od lat okna mają znacznie lepsze parametry cieplne, niż wymagają tego przepisy. W nowelizacji Warunków technicznych dostosowano wymagania do możliwości wynikających ze znacznego postępu technicznego w ich produkcji. Jednocześnie zaostrzono wymagania chroniące przed przegrzewaniem pomieszczeń w okresie letnim.
Dom Trzon, czyli Bio-Arka
budowa i remont

Ekologiczny dom energooszczędny

Jest zbudowany z masywnego drewna. Osiągnął wysoki standard energetyczny, choć zamiast pompą ciepła jest ogrzewany tradycyjnie – piecem.
Jak budować, aby przegrody nie przemarzały
budowa i remont

Jak budować, aby przegrody nie przemarzały

Szkody budowlane nasilają się zimą. Powodem tego jest nie tylko kontakt elementów budynku z niską temperaturą, ale przede wszystkim to, że przez dłuższy czas znajdują się one między ciepłym wnętrzem a mroźnym powietrzem zewnętrznym.
Beton we wnętrzu
budowa i remont

To jest modne! Beton we wnętrzu

Surowy beton konstrukcyjny może być jednocześnie elementem dekoracyjnym. Taki zamysł ujęty w projekcie można zrealizować podczas budowy domu. Ale jest także kilka sposobów na stworzenie betonowych dekoracji w czasie remontu starych lub wykańczania nowych wnętrz.
Brodzik posadzkowy
budowa i remont

Brodzik posadzkowy. Jak go wykonać perfekcyjnie

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie warunki muszą być spełnione, aby móc zastosować to rozwiązanie? Co jest najważniejsze podczas budowy?
Świeże powietrze bez hałasu
instalacje i wyposażenie

Cicha wentylacja mechaniczna

Wentylacja naturalna jest cicha, ale nieprzewidywalna i przez to często nieskuteczna. Parametry mechanicznej można precyzyjnie wyliczyć i wyregulować, lecz jej działaniu towarzyszy hałas. Jak go wytłumić?
Trudna współpraca
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Ogrzewanie podłogowe można mieć w całym domu, ale w niektórych pomieszczeniach lepsze są grzejniki. Do współpracy tych systemów jest potrzebny odpowiedni układ regulacji.
10 typowych błędów w instalacji kanalizacyjnej
instalacje i wyposażenie

10 typowych błędów w instalacji kanalizacyjnej

Nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej skomplikowanych urządzeń. Wydaje się więc łatwa do zaprojektowania i wykonania. Aż dziw, jak wiele błędów można przy tym popełnić. Oto dziesięć najczęstszych.
Bądź eko – oszczędzaj prąd
instalacje i wyposażenie

Bądź eko – oszczędzaj prąd. Sprawdź, jak zużywać mniej energii

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że jest droga, to jeszcze jej wytwarzanie zanieczyszcza środowisko. Dlatego coraz częściej poszukujemy sprzętów, które potrzebują jej niewiele.
Zadbany kominek
instalacje i wyposażenie

Jak dbać o kominek

Aby kominek dobrze slużył trzeba o niego odpowiednio zadbać. Od czasu do czasu należy oczyszcić jego wnętrze i umyć szybę. Warto także pamiętać aby prawidłowo rozpalać w nim ogień.
Drzewa w małym ogrodzie
wokół domu

Drzewa w małym ogrodzie

Czy w niewielkim ogrodzie jest miejsce na drzewa? Wiele osób rezygnuje z nich w obawie, że zajmą dużo przestrzeni i zdominują działkę. Czy słusznie?
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: wczesne warzywa, podniesione rabaty, ptaki w ogrodzie

Ogród jako wizytówka domu wymaga wielu zabiegów. Przy jego pielęgnacji przyda się wiedza dotycząca zasad korzystania ze szklarenki ogrodowej, krzewów o jadalnych owocach, które pomogą dokarmiać ptaki, a także uprawy podniesionych rabat.
Na leśnym piasku
wokół domu

Uprawa ogrodu na jałowej glebie

Czy na jałowej, piaszczystej glebie leśnej można stworzyć bujny ogród? Pokazujemy, że tak. Od momentu jego założenia minęły cztery lata, a rośliny z roku na rok wyglądają coraz piękniej.
Gdzie szukać miejsca na dom
rozmowy o budowaniu

Szukasz miejsca na dom? Sprawdź politykę władz lokalnych

Zanim kupisz działkę, sprawdź swojego nowego wójta (burmistrza, prezydenta). Jeśli masz już grunt, naciskaj na lokalną władzę, żeby ułatwiła Ci życie. Oni naprawdę dużo mogą.
Egzekucja z nieruchomości
prawo i pieniądze

Egzekucja z nieruchomości. Jak się bronić, gdy komornik ma zająć dom

Za niepłacenie podatków lub rat kredytu można stracić dom. Egzekucja z nieruchomości jest bowiem jednym ze sposobów dochodzenia roszczeń. Co prawda długotrwałym i skomplikowanym, ale skutecznym, gdy długi właściciela nieruchomości są wysokie. Często samo wszczęcie takiej egzekucji skłania go do ich spłaty.
Wejście na cudzy teren
prawo i pieniądze

Wejście na cudzy teren podczas budowy i remontu

Gdy dom stoi przy granicy działki, trudno jest ocieplić ściany, naprawić elewację lub wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów bez wejścia na sąsiednią posesję. Można to zrobić nawet bez zgody jej właściciela – ale pod pewnymi warunkami i za zezwoleniem urzędu.
Nowy MdM. Czy warto poczekać
prawo i pieniądze

Nowy MdM. Czy warto poczekać

Popularność programu MdM skłoniła rząd do zapowiedzi nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jakie zmiany nastąpią w programie? Komu i ile dofinansowania będzie przysługiwało? Czy warto czekać aż ustawa wejdzie w życie?