Jak budować, aby przegrody nie przemarzały

Paweł Detko
Paweł Detko

Szkody budowlane nasilają się zimą. Powodem tego jest nie tylko kontakt elementów budynku z niską temperaturą, ale przede wszystkim to, że przez dłuższy czas znajdują się one między ciepłym wnętrzem a mroźnym powietrzem zewnętrznym.

W naszym klimacie budynki wymagają przegród zewnętrznych szczególnie odpornych na warunki zimowe. Istotą zagrożenia jest przy tym nie sama temperatura, ale związana z nią różnica w objętości pary wodnej, jaka może (bez wykraplania) zmieścić się w powietrzu – tym w pomieszczeniu i tym znajdującym się w pustkach lub porach materiałów w przegrodzie: cegle, tynku, wełnie mineralnej itd. Wykraplanie się pary wodnej na wychłodzonych powierzchniach ścian, stropodachów, posadzek lub okien powoduje trwałe zniszczenia tynków, elementów wykończeniowych, a nawet konstrukcyjnych oraz pojawienie się mikroorganizmów – glonów, pleśni i grzybów niszczących budynek i zagrażających naszemu zdrowiu.

Jak budować, aby przegrody nie przemarzały

Przemarzające przegrody trzeba docieplić. Izolacja musi się znaleźć na wszystkich ścianach – także tych, które tworzą wnękę loggii – oraz po obu stronach ściany attykowej

fot. Krystyna Pączkowska

W artykule znajdziesz:

  • informacje, kiedy dochodzi do zawilgocenia przegród
  • podpowiedzi, jak w starszych domach eliminować miejsca, które przemarzają   
  • wskazówki, gdzie układać ocieplenie i jak grubą warstwę zastosować

Przeczytaj, zanim przystąpisz do remontu domu, aby nie pominąć miejsc, które wymagają naprawy.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2015 Tekst architekt Paweł Detko
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU