Świeże powietrze bez hałasu
Co zrobić, żeby nie słyszeć wentylacji mechanicznej
Wentylacja naturalna jest cicha, ale nieprzewidywalna i przez to często nieskuteczna. Parametry mechanicznej można precyzyjnie wyliczyć i wyregulować, lecz jej działaniu towarzyszy hałas. Jak go wytłumić?
Wentylacja mechaniczna była do niedawna domeną obiektów komercyjnych. Ostatnio coraz częściej można ją spotkać w budynkach mieszkalnych – w domach pasywnych, zeroenergetycznych czy choćby energooszczędnych. Zmieniające się przepisy obligują inwestorów do spełniania coraz bardziej restrykcyjnych wymagań dotyczących zużycia energii, w tym również przeznaczonej na wentylację, której udział w ogólnym zapotrzebowaniu wzrasta w miarę, jak zwiększają się wymagania związane z izolacyjnością cieplną i szczelnością budynków. Żeby im sprostać i jednocześnie zapewnić komfort oddychania świeżym, bogatym w tlen powietrzem, trzeba je usuwać z pomieszczeń i dostarczać do nich w sposób mechaniczny.
Wentylacja mechaniczna coraz częściej jest projektowana w nowo powstających domach, ale zdarza się także, że właściciele już istniejących chcą je wyposażyć w system, który pozwoli na intensyfikację wymiany powietrza i kontrolę nad nią. W przypadku wentylacji grawitacyjnej jest ona niemożliwa.
Decydując się na wentylację mechaniczną i wybierając ...
W artykule znajdziesz:
- przyczyny powstawania hałasu w instalacjach
- informacje o parametrach akustycznych urządzeń wentylacyjnych
- zasady ich prawidłowego montażu
- sposoby tłumienia dźwięków w instalacjach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych