Murator pomaga

Zadbany kominek

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Aby kominek dobrze slużył trzeba o niego odpowiednio zadbać. Od czasu do czasu należy oczyszcić jego wnętrze i umyć szybę. Warto także pamiętać aby prawidłowo rozpalać w nim ogień.

Podstawą poprawnego i bezpiecznego działania kominka jest właściwie czyszczony i konserwowany komin. Według przepisów należy usuwać sadzę z przewodu kominowego co najmniej cztery razy w roku. Z doświadczenia wynika jednak, że może on potrzebować jeszcze częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy jest niedostatecznie zaizolowany cieplnie lub gdy do palenia w kominku używa się niesezonowanego drewna o zawartości wilgoci większej niż 20% albo drewna drzew iglastych. Na wewnętrznych ścianach przewodu gromadzi się wtedy gruba warstwa łatwo palnego kreozotu, w wyniku czego znacznie wzrasta ryzyko pożaru. Kreozot trzeba regularnie usuwać, inaczej sadzę i substancje smoliste będą stopniowo ograniczały przekrój komina aż do całkowitego zablokowania przepływu dymu. Może też dojść do zapalenia się substancji nagromadzonych w kominie. Podczas pożaru sadzy wysoka, sięgająca niekiedy 1000°C temperatura może zniszczyć komin, a nawet spowodować pożar całego domu.

Podobne zjawiska zachodzą wewnątrz wkładu kominkowego, gdy kominek...

W artykule znajdziesz:

  • informacje o sposobach czyszczenia komina oraz wnętrza wkładu kominkowego z produktów spalania oraz rodzajach szyb kominkowych i zasadach utrzymania ich w czystości.

Dowiesz się także, jak prawidłowo palić w kominku, aby nie dopuścić do jego zanieczyszczenia.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2015 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU