spis treści

Murator 12/2014

Diagnozy i prognozy
rozmowy o budowaniu

Jak będą wyglądać domy w Polsce za kilka lat?

Jaki jest polski dom dzisiaj, a jaki będzie za kilka lat, kiedy wejdą w życie zaostrzone przepisy i będziemy budować bardziej energooszczędnie? Czy te regulacje prawne wpłyną na architekturę? A może o przyszłości budownictwa jednorodzinnego zadecydują inne czynniki?
Szeroko pojęty
architektura i wnętrza

Komfortowy dom parterowy

Dom zapewnia swoim mieszkańcom wszelkie wygody. Nie ma tu poddasza użytkowego, na które trzeba by się wspinać po schodach, a żeby pójść do pracy, wystarczy przejść przez mały korytarzyk na granicy części mieszkalnej i biura. Ale może lepiej zostać na tarasie.
Otwarcie o drzwiach
architektura i wnętrza

Drzwi w aranżacji wnętrza. Jak idealnie dopasować je do wystroju pomieszczeń?

Dzielą nasz domowy świat. Mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się w ścianę. Jak wybrać drzwi odpowiednie do przeznaczenia i pasujące do wystroju wnętrza? Co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Jak kupować płytki ceglane
architektura i wnętrza

Jak kupować płytki ceglane

Cegły są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce lub pochodzić z cegieł rozbiórkowych.
Przytulne gniazdko dla singla
architektura i wnętrza

Trudne poddasze zmienione w przytulne i nowoczesne mieszkanie dla singla

Niezbyt wysokie poddasze o wielu skosach, niskiej ściance kolankowej, skomplikowanym rzucie i ciekawej historii stało się jasnym, przytulnym i nowoczesnym mieszkaniem.
Podział domu
dom jak nowy

Podział domu. Jak to zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami prawa

Dzieląc domową przestrzeń, można jej nadać nowe funkcje. Umiejętnie przeprowadzony podział sprawi, że nie rezygnując z komfortu, zyskamy dodatkowe mieszkanie albo miejsce na biuro. Pokazujemy, że dzielenie można, ale nie zawsze trzeba poprzedzać rozbudową.
Dachówki – prawdy i mity
budowa i remont

Najczęściej powtarzane prawdy i mity o dachówkach

O dachówce mówi się, że jest królową pokryć dachowych. To normalne, że szepcze się za plecami królowej. Padają słowa podziwu, ale słychać też głosy krytyki. Co jest prawdą, a co nie?
Ściany na rok 2021
budowa i remont

Ściany zewnętrzne na rok 2021, zgodne z obowiązującymi warunkami technicznymi

Jak surowsze wymagania w stosunku do izolacyjności termicznej ścian, wchodzące w życie po 2020 r., wpłyną na ich budowę, grubość oraz cenę? Czy sprawdzą się rozwiązania znane od lat?
Jak naprawiać tynki wewnętrzne
budowa i remont

Pękający tynk w domu - jak temu zaradzić

Dobra wyprawa powinna wytrzymać pokolenie. Dlatego jej remont też warto zrobić bardzo starannie, żeby wystarczył na wiele lat.
Drewno w symbiozie z murem
budowa i remont

Jak wybudować dom murowano-drewniany

Umiejętnie łącząc technologię murowaną i drewnianą, można wybudować dom zadowalający zarówno gusta oszczędnych zwolenników prostoty, jak i wymagających estetów.
Cegły licowe
budowa i remont

Cegły licowe. Poznaj różnorodne możliwości ich zastosowania

Są sprzedawane razem z klinkierowymi, ale mają nieco gorsze parametry techniczne. Za to różnorodność kolorów i wykończeń daje szerokie możliwości ich zastosowania.
Fabryczna elegancja
budowa i remont

Parkiet przemysłowy i bruk drewniany - elegancka podłoga rodem z fabryki

Te dwa rodzaje oryginalnych posadzek z litego drewna łączy industrialny wygląd oraz duża grubość elementów zapewniająca większą odporność na zniszczenia.
Płytki szkliwione czy nieszkliwione
budowa i remont

Płytki szkliwione czy nieszkliwione? Przewodnik dla inwestora

Różnią się budową i parametrami, dlatego stosujemy je w innych miejscach.
Dobry rekuperator
instalacje i wyposażenie

Dobry rekuperator. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zakup urządzenia, o którym nie wiadomo, jak będzie działać, bywa równoznaczny z wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Co trzeba wiedzieć, żeby nie żałować wyboru rekuperatora?
Przyszła koza... do salonu
instalacje i wyposażenie

Koza w salonie – sposób na dodatkowe ciepło

Potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła w salonie, atrakcyjnego dla oka, ekologicznego i łatwego do zamontowania? Postaw na kozę, a bez kłopotu zrealizujesz założony cel.
Za co kochamy iglaki
wokół domu

14 inspiracji do Twojego ogrodu: iglaki

Są eleganckie, niezmienne, wytrzymałe, zimozielone. Dzięki nim ogród jest atrakcyjny również zimą. Tworzą mnóstwo odmian różniących się wielkością, kształtem i kolorem. Dobrze znoszą cięcie. Czy to nie są wystarczające powody, żeby kochać iglaki? Pokazujemy, jak zastosować te rośliny w ogrodzie.
Miejsce na drewno
wokół domu

Miejsce na drewno w ogrodzie. Projekt drewutni

Gdzie składować drewno, by miało ono jak najlepsze warunki do osiągnięcia odpowiedniej wilgotności? Można je ułożyć pod okapem dachu, ale najlepiej zbudować estetyczną wiatę, która dobrze wpisze się w kompozycję działki.
Mapy na budowie
prawo i pieniądze

Przewodnik po mapach koniecznych w trakcie budowy domu

Jest kilka rodzajów map wymaganych w trakcie procesu inwestycyjnego. W przepisach funkcjonują też różne nazwy tych samych opracowań. Wyjaśnijmy więc, które mapy budowlane do czego służą.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
prawo i pieniądze

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków a przepisy

Nie wystarczy samo zgłoszenie takiej inwestycji. Kwestię budowy oczyszczalni ścieków reguluje kilka ustaw i rozporządzeń, które zobowiązują inwestorów do dopełnienia dodatkowych formalności urzędowych.
Gdy dojdzie do rozwodu
prawo i pieniądze

Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Rozwód małżeństwa nie oznacza rozstania z kredytem. Kto zatem powinien dalej spłacać raty wspólnie zaciąganej pożyczki? Czy ten, komu przypadnie dom? Co się stanie, gdy mimo obietnic nie będzie płacił?