Bądź eko – oszczędzaj prąd

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, która nie dość, że jest droga, to jeszcze jej wytwarzanie zanieczyszcza środowisko. Dlatego coraz częściej poszukujemy sprzętów, które potrzebują jej niewiele.

Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar nie tylko ekonomiczny. Mniej zużywanej, a więc i wytwarzanej energii elektrycznej to mniej spalonego węgla, mniej siarki w powietrzu i żużla na ziemi. Te aspekty korzystania z energii elektrycznej, a w zasadzie jej wytwarzania, są na świecie coraz lepiej rozumiane. Dlatego produkuje się coraz więcej energooszczędnych pralek, lodówek, źródeł światła, telewizorów i innych zasilanych prądem urządzeń.

Racjonalizacja zużycia energii elektrycznej nie powinna polegać na rezygnacji z używania sprzętów i siedzeniu po ciemku, ale na stosowaniu wydajnych urządzeń oraz wyłączaniu odbiorników, z których w danej chwili się nie korzysta.

Gospodarstwa domowe, czyli również mieszkańcy domów jednorodzinnych, mają znaczący udział w zużyciu energii elektrycznej. Stąd nacisk na użytkowanie energooszczędnych urządzeń także w domu.

Mniejsze zużycie energii to mniejsza dewastacja środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ...

Bądź eko – oszczędzaj prąd

Najlepiej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele energii elektrycznej pochłania oświetlenie, bo to łatwo zaobserwować. Tymczasem bardzo dużo – często niepotrzebnie – zużywają jej rozmaite sprzęty domowe

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie oznaczeń na etykietach energetycznych
  • zasady racjonalnego oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych
  • szacunkową wartość mocy pobieranej przez popularne domowe urządzenia pozostawiane w stanie czuwania
  • przybliżony koszt energii elektrycznej zużywanej przez przeciętne gospodarstwo domowe
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2015 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU