Z pędzlem i wałkiem w dłoni
Wiele osób samodzielnie wykonuje prace remontowe. Oto kilka rad dla tych, którzy mają czas oraz ochotę sami odnowić ściany i sufity swojego domu.
Jeśli starannie się do tego przygotujemy oraz podejdziemy do sprawy z odrobiną pokory i ostrożności, z pewnością unikniemy poważnych błędów. Malarz amator powinien wziąć to sobie do serca, bo jemu nie pomoże zręczność ani doświadczenie.
Wybierz dobrą porę
Najkorzystniejsza temperatura dla prac malarskich wynosi 10-20oC. Producenci farb zalecają ich stosowanie w temperaturze od 5-10 do 25oC. Ważne jest również, żeby nie było zbyt sucho. Im zimniej, tym większa wilgotność powietrza. Na malowanie zatem najlepsze są wiosna i jesień. Przy średniej temperaturze i wilgotności powietrza farba schnie powoli, a my mamy więcej czasu na poprawne jej rozprowadzenie. Jeśli jednak musimy malować dom zimą, kilka godzin przed pracą zakręćmy kaloryfery i przewietrzmy pomieszczenie. Za to w czasie schnięcia powłoki nie róbmy przeciągów. Wbrew pozorom letni urlop przeznaczony na malowanie mieszkania to nie jest najlepsze rozwiązanie. W czasie upałów farba bardzo szybko schnie. Mówi się nawet, że schnie pod wałkiem. W takiej sytuacji poradzą sobie tylko fachowcy. Dlatego zróbmy malowanie, zanim nadejdzie lato, a w lipcu lepiej pojechać na urlop.
W artykule znajdziesz:
- przejrzyste zasady skutecznego malowania: jaka jest najlepsza pora, temperatura, wilgotność powietrza
- objaśnienia, jak przygotować podłoże i usunać stare powłoki z powierzchni malowanych
- porady, jak wybrać dobre narzędzia i przygotować farbę
- wytyczne dotyczące techniki nakładania farby i estetycznego wykonania połączenia ścian w różnych kolorach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych