spis treści

Murator 4/2013

Kiedy domy będą produkowały energię?
rozmowy o budowaniu

Kiedy domy będą produkowały energię?

O projektowanej ustawie o OZE z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej, rozmawia Andrzej T. Papliński.
Wiosenny raport budowlany
rozmowy o budowaniu

Wiosenny raport budowlany

Jaki będzie ten sezon budowlany? Zapytaliśmy o to sprzedawców i wykonawców, przeprowadziliśmy też sondaż wśród Bocianków z Forum MURATORA, czyli inwestorów, którzy rozpoczynają budowę domu w tym roku.
Nowoczesny 80-latek
architektura i wnętrza

Modernistyczna i klasyczna – przedwojenna willa po metamorfozie

Właściciele tego domu na Starym Mokotowie to miłośnicy sztuki i architektury z okresu międzywojnia. Zmodernizowali willę z 1936 r., która łączy zdobycze modernizmu z klasycznie pojmowanym pięknem.
Jak kupować panele laminowane
architektura i wnętrza

Jak kupować panele laminowane

Producenci prześcigają się w wydłużaniu ich żywotności.
Jak zagospodarować działkę?
architektura i wnętrza

Projekt zagospodarowania terenu, czyli jak ustawić dom na działce

Sposób, w jaki to zrobimy, zadecyduje o tym, jak będzie nam się żyło. Dobry wybór działki i projektu domu nie przesądza jeszcze o sukcesie. Projekt zagospodarowania działki jest równie ważny.
Dom energooszczędny, ładny i... opłacalny
architektura i wnętrza

Dom energooszczędny – ładny i... opłacalny

Relacja z panelu dyskusyjnego, jaki odbył się po ogłoszeniu wyników konkursu „Energooszczędny Dom Dostępny”.
Sky Garden – dom pasywny z ogrodem zimowym
architektura i wnętrza

Dom pasywny z ogrodem na dachu. I nagroda w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Ten dom jest nie tylko energooszczędny, ale także piękny i funkcjonalny. Architekci zaprojektowali na dachu oazę zieleni – dającą wytchnienie domownikom – bezcenną dla mieszkańców miast.
Okna
dom jak nowy

Nowe okna w starym domu

Wystarczy je wymienić, by dom stał się nowocześniejszy, przestronniejszy i bardziej wygodny. Pokazujemy, jak dzięki nowym oknom zyskać dodatkową przestrzeń do życia, odmienić charakter wnętrza i wypełnić je światłem.
Termorewelacje
budowa i remont

Termorewelacje. Przegląd najlepszych materiałów do ocieplania domu

Termoizolacje przyszłości to materiały, które doskonale ochronią dom przed stratami ciepła, będą też ekologiczne, trwałe i przyjazne wykonawcom. Wiele materiałów już dziś ma te cechy. Sprawdźmy, co warto kupić.
Brama musi być!
budowa i remont

Ciepła i bezpieczna brama garażowa

Jeżeli garaż jest ogrzewany lub połączony z częścią mieszkalną, powinno się w nim montować bramę ocieplaną. Dla naszego komfortu należy wyposażyć ją w dobre zabezpieczenia.
Fugi epoksydowe
budowa i remont

Fugi epoksydowe – aplikacja krok po kroku

Są nienasiąkliwe i gładkie. Brud nie wnika w ich strukturę i nie zmieniają koloru. Mogą być stosowane przez majsterkowiczów. Trzeba tylko wiedzieć, jak je przygotować oraz nakładać.
Dom z drewna klejonego
budowa i remont

Dom z drewna klejonego – nietypowa technologia w szczegółach

Drewno klejone to budulec wysokiej jakości, stosunkowo mało u nas popularny. Przedstawiamy relację projektanta, a zarazem budowniczego, który zastosował je w realizacji własnego domu.
Okna w dachu
budowa i remont

Okna w dachu do domów energooszczędnych

Najnowsze okna dachowe to konstrukcje, w których z jednej strony liczy się uzyskanie jak najlepszej izolacyjności, a z drugiej dąży do powiększenia powierzchni szyby, przez którą przenika do wnętrza darmowa energia ze słońca.
Naprawa starego tarasu
budowa i remont

Naprawa starego tarasu. Hydroizolacja wzmocniona matą drenażową

Jest wiele sposobów na skuteczny remont tarasu. Omówimy szczegółowo jeden z nich, zwracając szczególną uwagę na miejsca będące źródłem potencjalnych przecieków – krawędzie tarasu i cokoły.
Precyzyjne malowanie
budowa i remont

Malowanie ścian na różne kolory: jak precyzyjnie wykonać odcięcie

Jeśli chcemy pomalować sąsiadujące ze sobą płaszczyzny na różne kolory, trzeba je starannie połączyć, czyli wykonać odcięcie.
Jak naprawić okładziny z płyt g-k?
budowa i remont

Jak naprawić okładziny z płyt g-k?

Pokazujemy, jak załatać dziurę w płycie g-k, co poradzić na rysy między płytami i obtłuczony narożnik oraz w jaki sposób wymienić całą płytę, jeśli zajdzie taka konieczność.
O alarmach...
instalacje i wyposażenie

O alarmach dla początkujących i zaawansowanych

W domu chcielibyśmy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że nasz dobytek nie padnie łupem złodziei. Jak to osiągnąć?
Jak kupować wkład kominkowy
instalacje i wyposażenie

Jak kupować wkład kominkowy

Wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury oraz jej nagłe zmiany. Nie może być podatny na korozję i powinien dobrze akumulować ciepło, aby oddawać je jeszcze jakiś czas po wygaszeniu płomienia w palenisku.
Schowane w ścianie
instalacje i wyposażenie

Sposób na więcej miejsca w łazience: stelaże instalacyjne schowane w ścianie

Stelaże na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie zawiesić dowolne urządzenie sanitarne i za ich pomocą ciekawie zaaranżować wnętrze.
Gruntowy wymiennik ciepła
instalacje i wyposażenie

Gruntowy wymiennik ciepła

GWC stosuje się w systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła – do współpracy z rekuperatorem. To stosunkowo prosta instalacja umożliwiająca wstępne ogrzewanie lub chłodzenie powietrza wentylacyjnego przed wprowadzeniem go do budynku. Jakie są korzyści z GWC?
Trawnik przed sezonem
wokół domu

Trawnik – reaktywacja po zimie

Kiedy stopnieje śnieg, zobaczymy, w jakiej kondycji jest trawnik. Od zabiegów, jakie teraz przeprowadzimy, zależy, czy darń będzie gęsta i zdrowa.
Jak poprawić jakość gleby
wokół domu

Jak poprawić glebę, by rośliny lepiej rosły

To, czy rośliny będą ładne, bujne i zdrowe, zależy przede wszystkim od ziemi. Wiosna jest dobrym okresem, żeby polepszyć jej jakość.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: sadzenie drzew i krzewów owocowych, wrzosy, wczesne warzywa, formowanie drzewek

Radzimy, jak formować korony drzew, czym nawozić wrzośce i wrzosy, jak sadzić drzewa owocowe i jak dzięki włókninie przyspieszyć plony.
Wniosek kredytowy
prawo i pieniądze

Składamy wniosek kredytowy w banku

Zanim złożymy w banku wniosek o kredyt, musimy podjąć decyzję, jaki dom będziemy budować i za ile. Oznacza to, że powinniśmy mieć już zatwierdzony projekt budowlany i uzgodniony z wykonawcą kosztorys.
Dziedziczenie
prawo i pieniądze

Dziedziczenie

Wyjaśniamy trudne zagadnienie dziedziczenia: kto dziedziczy, jeśli zmarły nie zostawił testamentu, kto ma prawo do zachowku oraz czy trzeba dziedziczyć długi.
piekne-elewacje
dodatek do muratora

Piękne elewacje